Die mit dem Regen kam

Przyszli z deszczem

od 13 lat
Niemcy
2021
28’

arabski, kurdyjski, grecki, napisy pl

Seanse
06.12 10:00 Shower Boys i inne krótkie filmy Sala online 03
08.12 14:00 Shower Boys i inne krótkie filmy Sala online 01

Pośrodku pustkowia 7-letnia jezydka Merjan zostaje pozostawiona sama sobie na nieznanym brzegu. Jedyną osobą na tej ziemi niczyjej poza nią jest 19-letni Diyab. Nie mówią w tym samym języku i żadne z nich nie wie, gdzie się znajdują. Trzymając się nadziei na ponowne odnalezienie ojca, Merjan odmawia opuszczenia brzegu, podczas gdy Diyab chce odnaleźć drogę do ziemi obiecanej...

KONKURS

Beston Zîrian

Niezależny reżyser, scenarzysta i operator. Pracował jako asystent operatora i oświetleniowca przy wielu międzynarodowych produkcjach kinowych i telewizyjnych, między innymi przy „W ciemności” Agnieszki Holland. Organizował warsztaty dotyczące projektowania obrazu w filmie i pracy z kamerą. W latach 2015-2016 był uczestnikiem Puli Talentów TP2 w sekcji reżyserskiej, gdzie rozwijał projekt filmu fabularnego „The Broken Doll”.

Filmoznawca poleca

Nominalnie to produkcja niemiecka, ale przedstawiona w nim historia jest bardzo uniwersalna, choć rozgrywa się na Bliskim Wschodzie i krańcach Europy. Opowiada o dziewczynce, zagubionej w świecie wojny, bez dachu nad głową, wędrującej z rąk do rąk po terenach granicznych państw, które nie są dostępne dla takich jak ona. Jakże aktualna to opowieść, jeśli spojrzymy, jaki los spotyka podobne do niej dzieci na naszej wschodniej granicy!

Jacek Nowakowski