Khorshid

Dzieci słońca

od 13 lat
Iran
2020
99’

perski, napisy pl

Seanse
08.12 18:00 Online Sala online 01
11.12 14:00 Online Sala online 03

Dwunastoletni Ali i jego przyjaciele ciężko pracują, by przetrwać i wesprzeć finansowo swoje rodziny, wykonując drobne prace lub dopuszczając się drobnych przestępstw, by szybko zdobyć środki niezbędne do życia. Nagle jednak zdarzenia przyjmują inny, zdawałoby się cudowny bieg. Aliemu zostaje powierzone zadanie znalezienia ukrytego skarbu.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Majid Majidi

Jest pierwszym irańskim reżyserem, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za film „Dzieci niebios” (1996). Zanim zaczął reżyserować filmy krótkometrażowe, Majid pracował jako aktor. Jego debiut fabularny, „Baduk”(1991), został zaprezentowany w Cannes podczas Directors’ Fortnight, a drugi film, „Father” (1995), przyniósł pierwszą prestiżową nagrodę – na festiwalu w San Sebastian.

Filmoznawca poleca

Zrealizowany po kilku latach przerwy nowy film legendy irańskiego i światowego kina, Majida Majidi, twórcy m.in. Kolorów raju (1999), Deszczu (2001) czy Dzieci niebios (1997), pierwszego perskiego filmu nominowanego do Oscara. Właśnie do tego ostatniego odwołuje się poniekąd reżyser, ponownie ukazując na ekranie problemy małoletnich Irańczyków. Jego społeczne zaangażowanie, godne kina braci Dardenne czy Kena Loacha, nadal bardzo mocne, objawia się ukazaniem na ekranie świata dziecka, które w tym przypadku zmuszone jest przyjąć rolę dorosłych. W tle widzimy współczesny Iran, toczony chorobą powszechnej przemocy, narkotyków, ulicznych gangów złodziejaszków. Ale tym razem jest mniej smutnego i zarazem poetyckiego spojrzenia, a więcej energii i przygody, którą przeżywają bohaterowie wyjęci ze świata Charlesa Dickensa i jego Oliviera Twista. Wśród korzeni Dzieci słońca znajdziemy też nieoczekiwanie kino hollywoodzkie – o dziecięcych poszukiwaniach skarbu opowiadał przed laty klasyk tego rodzaju filmów – The Goonies (1985) Richarda Donnera. Majidi łączy w swym utworze style, konwencje, epoki i gatunki, wciąż pozostając sobą.

Jacek Nowakowski