Nova

Nova

od 13 lat
Holandia
2021
11’

holenderski, napisy pl

Seanse
06.12 10:00 Shower Boys i inne krótkie filmy Sala online 03
08.12 14:00 Shower Boys i inne krótkie filmy Sala online 01

Kiedy 15-letnia Nova odprowadza swoją młodszą siostrę na trening piłki nożnej, wymienia spojrzenia z nową trenerką, Nadią, co wywołuje w niej nieznane dotąd uczucie. Od tej pory dziewczyna nie może się na niczym skupić.

KONKURS

Luca Meisters

Ukończyła studia na wydziale reżyserii w Akademii Teatralnej w Maastricht. Zajmuje się reżyserią – zarówno teatralną, jak i filmową. W ramach pracy dyplomowej zrealizowała film „Gdy ptaki zniżają lot”, we współpracy ze studentami i absolwentami Holenderskiej Akademii Filmowej.

Filmoznawca poleca

Nova, młodej holenderskiej twórczyni, Luki Meisters, to równie delikatna i subtelna opowieść o mniej więcej równolatce postaci z poprzedniego filmu. Dziewczyna opiekuje się młodszą siostrą, zastępując w tym zabieganą i wiecznie rozzłoszczoną matkę. Ale istotą tej historii jest nieoczekiwany gest, który zaskakuje samą Novą i trenerkę jej siostry, dorosłą osobę. Na szczęście Meisters nie dopowiada widzom dalszego ciągu – może to odruch czułości, podziękowania za wsparcie, a może początek fascynacji lub odkrywania siebie samej. Reżyserka pokazuje na pewno, jak nieprzewidywalne mogą być nasze zachowania, jak trudno zbudować mur oddzielający od świata. Mały, prosty i piękny film.

Jacek Nowakowski