Goads

Bodźce

od 13 lat
Grecja
2020
15’

grecki, napisy pl

Seanse
09.12 14:00 Bodźce i inne krótkie filmy Sala online 01
11.12 10:00 Bodźce i inne krótkie filmy Sala online 02

Grecja. Ira mieszka wraz z rodziną na odludziu. Podczas sesji „treningowej” z ojcem, który ma bardzo specyficzny pogląd na życie, czeka ją jedno z najsilniejszych doświadczeń jej dzieciństwa.

KONKURS

Iris Baglanea

Reżyserka, aktorka i terapeutka. Jako aktorka zdobyła Grand Prix Europa 2015, z AndComany&Co za spektakl „Orpheus in der Oberwelt” oraz wzięła udział w licznych filmach. „Bodźce” to jej debiut reżyserski.

Filmoznawca poleca

Świetne Bodźce młodej Greczynki nazwiskiem Iris Baglanea przedstawiają zderzenie dziecięcej imaginacji z trudnymi warunkami życiowymi, związanymi z wychowaniem. Ojciec dziewczynek, w rodzinie mieszkającej na wsi, hodującej owce i kozy, szkoli córki, jeszcze małe dzieci, aby były przygotowane do trudów życia. Tylko czy jego metody wychowawcze to już nie wojskowy niemal dryl? Kocha je czy jest już „przemocowcem”? Sama reżyserka mówiła w wywiadach, że w takiej sytuacji trzeba odwołać się do wyzwalającej mocy traumy. Ta ostatnia bowiem nie musi prowadzić do zniszczenia życia emocjonalnego, lecz dać nam dodatkową siłę. Mocne i jednocześnie subtelne kino.

Jacek Nowakowski