AKTUALNOŚCI

Festiwalowe rekomendacje #2

Już za chwilkę, już niebawem… Ruszamy! A tymczasem przyjrzyjcie się bliżej filmom krótkometrażowym. Specjalnie dla Was swoje ulubione poleca Franciszek Drąg – selekcjoner programu filmów krótkometrażowych!

1. Noc, reż. Ahmad Saleh
wiek: 16+
Są takie filmowe obrazy, które na długo zostają w pamięci, a ta animacja jest ich pełna: poruszająca opowieść o zrozpaczonej matce, która nie może zaznać wytchnienia to chyba najpiękniejszy film animowany, jaki widziałem w tym roku.

 

2. Wysokie niebo, wyschnięty ląd, reż. Maria Eriksson-Hecht
wiek: 14+
Dwadzieścia minut kina przez wielkie „K”. Poruszający dość trudny temat film jest dziełem domkniętym, a reżyserka ponownie zachwyciła mnie umiejętnością prowadzenia opowieści w sposób zdyscyplinowany i utrzymujący uwagę. Naprawdę, nie można przegapić!

 

3. Niebieski lew, reż. Zoia Trofimova
wiek: 12+
Brzozy na których rosną banany? Wielki niebieski lew, który bardziej przypomina słodkiego kotka? Animacja Trofimovej to zupełny odjazd, który mnie zapewnił doskonałą rozrywkę.

 

4. To wszystko wina soli, reż. María Cristina Pérez
wiek: 14+
To rekomendacja przede wszystkim dla miłośników nietypowych i oryginalnych animacji. Bo intrygujące w tym filmie jest wszystko: od tytułu aż do rodziny leniwców, o której ten krótki metraż opowiada. Musieliśmy go wam pokazać!

 

5. Czarna satyna, reż. Shiva Sadegh Asadi
wiek: 16+
Być może pamiętacie zeszłoroczny dreszczyk i poprzednią animację Asadi zatytułowaną Krab. Niezmiernie się ucieszyłem, że reżyserka także w tym roku będzie mogła nas postraszyć. Czarna satyna wraz z dopełniającym ją filmem Pere Ginarda Tata odchodzi to tegoroczny duet doskonały.

 

6. Shower Boys, reż. Christian Zetterberg
wiek: 13+
Christian Zetterberg po raz kolejny tworzy kino o młodych bohaterach, którzy odkrywają siebie i swoją tożsamość, a robi to w sposób empatyczny i sprawny. Być może ci, którym podobał się odnoszący sukcesy kilka lat temu krótki metraż Slow Dance, tak jak ja ucieszą się z tego punktu programu.

 

7. Elsa, reż. Albert Carbó
wiek: 8+
Jeden z tych filmów, po których obejrzeniu opadła mi szczęka. Elsa to film błyskotliwy, a przede wszystkim mądry i uczący empatii. W tle uwielbiana przez wszystkich Kraina lodu!

 

8. Skok w błoto, reż. Emmanuelle Gorgiard
wiek: 6+
Ten film mnie niezwykle bawi i wcale się tego nie wstydzę. Prosiak, który sprawia, że krowy odkrywają zalety zabawy w deszczu? Już przecież samo to brzmi jak murowany i błotnisty hit!

 

9. Baranek Boży, reż. David Pinheiro Vicente
wiek: 16+
Chyba rzadko trafiają do nas filmy z Portugalii, więc tym bardziej warto zawiesić oko na Baranku Bożym, który jest filmem tyle świetnym, co trochę nieprzyjemnym. Ale to świetna produkcja, która przybyła do nas z Festiwalu w Cannes!

 

10. Lis dla Edgara, reż. Pauline Kortmann
wiek: 10+
Na pierwszy rzut oka bardzo prosta animacja, a w rzeczywistości – prawdziwa kopalnia autentycznych emocji i wzruszeń. Przynajmniej mnie oczy nieco zwilgotniały…