O Cordeiro de Deus

Baranek Boży

od 16 lat
Portugalia
2020
15’

portugalski, napisy pl

Seanse
06.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 01
07.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 02

W tym enigmatycznym portrecie silnie związanej ze sobą rodziny letnie uroczystości w portugalskiej wiosce są przesiąknięte atmosferą zmysłowości i przemocy.

KONKURS

David Pinheiro Vicente

Pracował jako dyrektor artystyczny przy kilku filmach krótkometrażowych i serialach telewizyjnych oraz jako asystent reżyserki Salomé Lamas. Jego krótkometrażowy film dyplomowy „Where the Summer Goes” miał premierę w konkursie Berlinale Shorts, był pokazywany w ponad 40 krajach podczas przeróżnych wydarzeń, otrzymał też nagrody i wyróżnienia.

Filmoznawca poleca

Portugalski Baranek Boży, który wyreżyserował David Pinheiro Vicente, to dość mroczne i bardzo zmysłowe kino, w warstwie wizualnej i dźwiękowej nad wyraz sensualne. Nastoletni bohater funkcjonuje w rodzinie rolniczej na dziwnych, sprzecznych prawach. Z jednej strony obserwujemy jego bliską (nazbyt?) relację z matką, z drugiej – opiekuje się on młodszym bratem, którego chce ochronić przed utratą niewinności. Tuż obok tętni też życie erotyczne, do którego sam tęskni. Konglomerat pragnień, pokus i bodźców godny kina inicjacyjnego Wojciecha Marczewskiego na czele z jego Zmorami.

Jacek Nowakowski