Night

Noc

od 16 lat
Niemcy, Katar, Palestyna, Jordania
2021
16’

arabski, napisy pl

Seanse
09.12 18:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 03
11.12 14:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 01

Pył wojny sprawia, że oczy nie potrafią zasnąć. Noc przynosi spokój i sen wszystkim mieszkańcom zniszczonego miasta. Tylko oczy matki zaginionego dziecka nie chcą się poddać. Noc musi podstępem zmusić ją do snu, by ocalić jej duszę.

KONKURS

Ahmad Saleh

Palestyńsko-niemiecki scenarzysta i reżyser. Jego pierwszy film „House” (2012) był nominowany do German Short Film Award, a drugi film, „Ayny” (2016), zdobył nagrodę Student Academy Award. Niedawno ukończył swój trzeci film krótkometrażowy „Noc” i obecnie pracuje nad pierwszym filmem pełnometrażowym.

Filmoznawca poleca

Noc jest małym arcydziełem współczesnej animacji. Nakręcona techniką poklatkową i lalkową przez Ahmeda Saleha, nominalnie katarska, ale szerzej – sfinansowana przez nieoceniony fundusz arabski DOHA, wspierający ciekawe projekty artystyczne z Bliskiego Wschodu, jest historią zarówno mityczną, jak i na wskroś współczesną. Oglądamy ruiny miasta, a w nim zagubione i rozdzielone matkę i córkę, samotne i bezradne nocą. Noc zaś może kształtować życie ludzi na swoją modłę, dając ukojenie w postaci snu, a może i śmierci. Nie można się jej nie poddać. Jest siłą metafizyczną, magiczną. I zarazem spersonifikowaną mocą. Film Saleha przedstawia zarazem stan po katastrofie, zapewne wojnie, może właśnie oglądamy ruiny któregoś z syryjskich miast. Ta dwupłaszczyznowość utworu oddziałuje na widza ze zdwojoną siłą i bardzo przejmująco.

Jacek Nowakowski