Recenzja

Okiem Młodego Krytyka: "Na linii wzroku" i "Ciemny las"

Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino! Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami. 

Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 39. edycji Ale Kino!

Kto z nas nie chciałby puścić wodzy fantazji i przenieść się na chwilę do świata nastoletnich przygód? Umożliwili nam to seans pt. „Ciemny las”, który jest fascynującą opowieścią nie tylko o sile przyjaźni, ale także o tym dlaczego warto podążać za marzeniami. Głównym bohaterem tego filmu jest chłopiec o imieniu Paul. Nastolatek jest silnie związany z ojcem, który jest dla niego jak najlepszy przyjaciel - razem robią niezwykłe rzeczy, pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa i często ponosi ich fantazja. Jednak w tym wszystkim są także ważne życiowe lekcje, tata chce, aby Paul wiedział, że nie może bać się śnić, że tak naprawdę może osiągnąć wszystko, czego się pragnie. Tata podkreśla również, że nie może przejmować się tym, co ludzie powiedzą, ponieważ brakuje im wyobraźni. Chłopiec obiecuje ojcu, że nigdy nie zrezygnuje ze spełniania swoich marzeń.

Mężczyzna, pomimo tego, że dla Paula jest wzorem do naśladowania, przez lokalną społeczność nazywany jest dziwakiem, ponieważ twierdzi, że w ich miejscowości znajduje się ogromna nieodkryta jaskinia, która może być największym tego typu obiektem w całym kraju. Władze miasta postrzegają to jako pomysł szaleńca i nie chcą udzielić Thomasowi potrzebnego wsparcia, aby ją odkryć. Stąd też ojciec chłopaka postanawia rozpocząć poszukiwania na własną rękę. Następnie przenosimy się w czasie do następnego roku i dowiadujemy się, że Thomas zaginął i tak naprawdę nikt poza Paulem nie wierzy w to, że mężczyzna jeszcze żyje. Zdesperowany chłopiec postanawia wyruszyć w drogę śladami ojca, aby udowodnić wszystkim jak bardzo się mylą. Jego celem jest odnalezienie zarówno taty, jak i tajemnej jaskini. W tej niezwykłej podróży towarzyszy mu jego szkolny przyjaciel Fatboy. Nastolatkowie uciekają z domu i podążają wskazówkami, jakie pozostawił ojciec Paula. Po drodze świetnie się bawią, ale także spotykają różne trudności i ocierają się o niebezpieczeństwo, Dodatkowo ich rodzice zgłosili ich zaginięcie i są poszukiwani przez policję. Czy ich misja zakończy się powodzeniem? Dowiecie się tego oglądając „Ciemny las”, jego kolejny pokaz odbędzie się w piątek 10. grudnia o godz. 18.00.

Sara Gronek

 

"W wodzie wszyscy są tego samego wzrostu, ale piękne jest to, że w takich chwilach nie ma to znaczenia." To jedno zdanie ukazuje całe piękno filmu "Na linii wzroku". Kiedy mieszkający w domu dziecka Michi znajduje list napisany przez swoją matkę, postanawia odnaleźć jego adresata. "Na linii wzroku" to opowieść o akceptacji, walce i łamaniu stereotypów. Obraz przedstawiony przez Joachima Dollhopfa i Evi Goldbrunner pokazuje jak łatwo przychodzi nam oceniać innych ludzi, kompletnie ich znając. Jak zaakceptować samego siebie i przestać przejmować się opinią otoczenia? Czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w "Na linii wzroku".

Dominika Kasperska