Recenzja

Okiem Młodego Krytyka: "Murena" i "Yuni"

Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino! Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami. Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 39. edycji Ale Kino!

Siedemnastoletnia Julija pozornie żyje w raju. Chorwacka wyspa o pięknych widokach i krystalicznie czysta woda to obraz jaki widzimy oglądając film „Murena”. Jednakże rzeczywistość w której żyje nie jest jednak tak wspaniałe jak się wydaje. Wraz z matką zmagają się autorytarnym ojcem, który terroryzuje kobiety.

Rzeczywistość dziewczyny diametralnie się zmienia gdy na wyspę przyjeżdża Javier, przyjaciel rodziny. Powodem przyjazdu mężczyzny są interesy związane ze sprzedażą działki na wyspie.

Jego obecność wyciąga na światło dziennie ukrywane emocje i problemy rodzinne. Julija jest całkowicie zauroczony Javierem, jednakże ciężko określić jej uczucia. Zdaje się, że siedemnastolatka postrzega mężczyznę jako przykład dobrego ojca ale jednocześnie i kochanka. Matka również nie jest obojętna w stosunku do Javiera, gdyż lata wcześniej została przez niego poproszona o rękę lecz odmówiła. 

Sytuacja w domu stopniowo się pogarsza. Gdy córka kolejny raz przeciwstawia się ojcu, on zamyka ją w schowku aby nie zagroziła jego interesom. Dziewczynie z trudem udaje się wydostać poprzez ukrytą jaskinie i wypływa na powierzchnie. Wykończona Julija odnajduje rodzinę wraz z przyjaciółmi i dochodzi do ostatecznej konfrontacji córki z ojcem. 

Tytułowa murena jest to ryba, na co dzień spokojna jednakże w sytuacji zagrożenia jest w stanie odgryźć sobie część ciała, byle się oswobodzić. Stworzenie to w dużym stopniu przypomina główną bohaterkę, próbującą uwolnić się od ojca tyrana. 

Historia o skrywanych uczuciach, poszukiwaniu siebie i skrępowanej seksualności opowiedziana oczami młodej kobiety. Podczas całego seansu wyczuwalne jest niepokojące a jednocześnie pociągające napięcie, które rozpływa się wraz z zakończeniem filmu. 

Oprócz fascynującej fabuły i bogatego podłoża psychologicznego, ważną rolę odgrywają też przepiękne zdjęcia i kadry przedstawiające „raj” jakim jest Chorwacja. Ujęcia z pod powierzchni lustra wody wręcz zapierają dech w piersi, a całość dopełnia nastrojowa ścieżka dźwiękowa. 

 

Olga Bosak

 

Kiedy myślimy, że zdajemy sobie sprawę z różnic pomiędzy życiem ludzi na poszczególnych kontynentach, okazuje się, że tak naprawdę nie wiemy nic.

Życie Yuni i problemy, z którymi musiała się zmagać w wieku 17 lat otwierają oczy na proces dorastania w Indonezji. Edukacja jest luksusem, środowisko ocenia młode kobiety na każdym kroku, a odwaga i podążaniem własną ścieżką wiążą się z wysoką ceną. Yuni na naszych oczach przeistacza się z nastolatki w dorosłą kobietę. Nie jest to jej wybór, zmusza ją do tego sytuacja, w której się znalazła. Jaką drogę wybierze Yuni i przede wszystkim, jaka będzie cena jej wyborów? 

Dominika Kasperska