Tigers

Tygrysy

od 16 lat
Szwecja
2019
116’

szwedzki, napisy pl

Seanse
09.12 18:00 Online Sala online 02
11.12 18:00 Online Sala online 05

Martin jest jednym z najbardziej obiecujących młodych szwedzkich piłkarzy. Gdy chłopak kończy 16 lat, spełnia się jego odwieczny sen – czeka go transfer do prestiżowego włoskiego klubu. Ale realizacja tego marzenia ma wysoką cenę w postaci poświęcenia, oddania, presji, a przede wszystkim – samotności. Martin zaczyna podawać w wątpliwość, czy faktycznie chce, by tak wyglądało jego życie.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

Ale Kino! z Piłką / KONKURS

Ronnie Sandahl

Scenarzysta, reżyser i pisarz z wykształceniem dziennikarskim. Od czasu swojego pełnometrażowego debiutu filmem „Underdog" (2015) Ronnie pracuje nad filmową trylogią o sporcie i psychologii: oprócz „Tygrysów” napisał również scenariusz do „Borg vs McEnroe” (2017), a także do „Perfect” – planowanego na 2022 rok dramatu rozgrywającego się w świecie gimnastyczek, w reżyserii Olivii Wilde, który po gorącej bitwie ofertowej został niedawno sprzedany wytwórni Searchlight Pictures.

Filmoznawca poleca

Drugi film pełnometrażowy w reżyserii Sandahla, mającego na koncie także scenariusz do głośnego filmu sportowego Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem (2017) Juliusa Metza. Kontynuując pracę w tym gatunku, w nowym dziele przedstawia on historię opartą na losach nastoletniego piłkarza wielkiego talentu, Martina Bengtssona, który nie potrafił, nie z własnej winy, odnaleźć się w realiach wielkiego włoskiego klubu sportowego. U Sandahla obserwujemy proces, który dotyka zapewne wielu nastoletnich sportowców – pozbawionych opieki rodziców i przyjaciół, samotnych, cierpiących na depresję, marnujących zdrowie fizyczne i psychiczne. Eksploatowani bezpardonowo przez menadżerów i właścicieli drużyn, niechętnie przyjmowani przez miejscowych członków klubu, stają się tylko jednym z trybików medialno-finansowej machiny. Twórca filmu nie idzie na łatwiznę; skupia się bowiem z wielką empatią na dramacie psychologicznym swojego bohatera, pomijając warstwę sensacyjną historii. Tygrysy robią wstrząsające wrażenie, a że od strony czysto filmowej są niesamowici, nie dziwi fakt, iż Szwecja wystawiła tę produkcję jako swojego kandydata do walki o Oscara.

Jacek Nowakowski