Sisters

Siostry

od 16 lat
Słowenia
20
23’

słoweński, napisy pl

Seanse
06.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 01
07.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 02

Trzy najlepsze przyjaciółki, zaprzysiężone dziewice, wdają się w bójkę z lokalnymi chłopakami. Kiedy sprawy zaczynają przybierać naprawdę zły obrót, z pomocą przychodzi im transseksualna dziewczyna.

KONKURS

Katarina Rešek-Kukla

Absolwentka Wydziału Sztuki Filmowej i Telewizyjnej Akademii Teatralnej, Radiowej, Filmowej i Telewizyjnej. Zrealizowała wiele teledysków, a także filmów krótkometrażowych, od fabuł i dokumentów po filmy o sztuce oraz modzie. Poza pracą reżyserki jest również aktywną muzyczką.

Filmoznawca poleca

W Siostrach słoweńskiej reżyserki Katariny Rešek (Kukli) zgodnie z tytułem przyglądamy się trójce nastoletnich sióstr, które nie mają zbyt dobrych perspektyw, ale na pewno mają siebie. Spojrzenie reżyserki jest jawnie feministyczne: bohaterki żyją w męskim, pełnym przemocy i szowinizmu świecie, w którym muszą nawzajem o siebie zadbać, także fizycznie, wręcz walcząc. Niewątpliwie świat przedstawiony filmu zawiera w sobie spore dziedzictwo bałkańskiej kultury, naznaczonej wpływami orientalnymi, gdzie dominacja mężczyzny nad kobietą przez lata była olbrzymia.

Jacek Nowakowski