Neighbours

Sąsiedzi

od 16 lat
Szwajcaria
2021
124’

kurdyjski, arabski, jidish, angielski, napisy pl

Seanse
12.12 14:00 Online Sala online 05

Film z dużą dawką humoru i satyry opowiada o dzieciństwie, które przeżywane w cieniu dyktatury i mrocznego dramatu ma również swoje jasne momenty. Ile przyjaźni, miłości i solidarności jest możliwe w czasach represji i despotyzmu?

Ale Kino! Ale Historia

Mano Khalil

Kurdyjsko-szwajcarski filmowiec. Studiował reżyserię filmów fabularnych w byłej Czechosłowacji. W latach 1990-1995 działał jako niezależny reżyser filmowy dla telewizji Czechosłowackiej, a później Słowackiej. Od 1996 roku mieszka w Szwajcarii, gdzie pracuje jako reżyser i producent. W 2012 roku założył w Bernie wytwórnię filmową Frame Film.

Filmoznawca poleca

Nowy film w dorobku kurdyjsko-szwajcarskiego reżysera, mającego już na koncie kilka innych pełnometrażowych fabuł i dokumentów, w których poruszał kwestie związane ze swoim pochodzeniem. Tym razem obserwujemy pogranicze turecko-syryjskie przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku, w którym dorasta kurdyjski sześciolatek. To z jego perspektywy przyglądamy się pozbawionemu sentymentalizmu otoczeniu, w którym do głosu dochodzi arabski nacjonalizm, niwelujący ład i dotychczasowe dobre sąsiedztwo, także z Żydami. Film Khalila łączy tonację okrutną z zabawną, gorzką z satyryczną, ukazując poprzez mikrokosmos wioski nadejście procesów, które za moment pochłoną kawał świata. Ale Sąsiedzi to nie tyle wypowiedź polityczna, ile głos poety i humanisty, chroniącego w sobie dziecko, które, niczym w kinie Federico Felliniego, nie pozwala cynicznie przyglądać się rzeczywistości.

Jacek Nowakowski