Murina

Murena

od 16 lat
Chorwacja, Brazylia, USA Słowenia
2021
92’

chorwacki, napisy pl

Seanse
09.12 18:00 Online Sala online 01
10.12 18:00 Online Sala online 01

Napięcie między niespokojną, nerwową nastolatką Juliją a jej autorytarnym ojcem Antem nasila się, gdy do domu na chorwackiej wyspie przyjeżdża stary przyjaciel rodziny. Podczas gdy Ante próbuje pośredniczyć w interesie, który potencjalnie może zmienić jego dotychczasowe życie, Julija zaczyna pragnąć czegoś więcej od wpływowego gościa. Powiew wolności, który mężczyzna wniósł do domu, przeplata się z atmosferą pełną pożądania i przemocy.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Antoneta Alamat Kusijanovic

Pisarka i reżyserka urodzona w Dubrowniku, obecnie mieszkająca w Nowym Jorku. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu oraz w zakresie scenopisarstwa i reżyserii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Antoneta jest absolwentką Berlinale Talent Lab, Sarajevo Talent Lab, La Femis Producing Atelier i Marcie Bloom Fellowship oraz członkinią Akademii.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy chorwackiej reżyserki, o którym głośno w tym roku nie tylko dlatego, że Kusijanović wygrała dzięki niemu Złotą Kamerę w Cannes, ale również dzięki temu, że producentem wykonawczym Mureny został Martin Scorsese, który dostrzegł talent młodej autorki. W filmie tym poniekąd podąża ona za swoim wcześniejszym, 22-minutowym Into the Blue (2017), w którym jego bohaterka zagrała tę samą rolę, tyle że 13-latki, w podobnym, idyllicznym pejzażu. Teraz, jako niemal dorosła osoba, jest uwikłana w sieć zależności emocjonalnych pomiędzy rodzicami i przybyłym z zagranicy ich dawnym znajomym. Wątki takie jak przemoc domowa, psychomachia, skrępowana seksualność, lęk przed utratą wpływu i jednocześnie przed konsekwencjami niezależności sytuują film na obszarze dramatu psychologicznego, godnego Romana Polańskiego i jego Noża w wodzie. Osobną wartością Mureny są zdjęcia, pełne wyszukanych metafor, nie tylko odwołujące się do tytułu, ale też budujące napięcie poprzez kontrasty wydobyte z nadmorskiej i podwodnej scenerii.

Jacek Nowakowski