Kun Maupay Man It Panahon

Jeśli pogoda dopisze

od 16 lat
Philippines, France, Singapore, Indonesia, Germany
2021
103’

waryjski, napisy pl

Seanse
12.12 18:00 Online Sala online 05

Zdeterminowany, by uciec do wielkiego miasta po tym, jak tajfun Haiyan pustoszy nadmorskie miasteczko, Miguel szuka swojej matki Normy i ukochanej Andrei. Musi zdążyć, zanim nadejdzie kolejna burza.

Panorama młodych

Carlo Francisco Manatad

Filipiński reżyser filmowy i montażysta mieszkający w Manili. Jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Jako jeden z najbardziej płodnych montażystów na Filipinach, współpracował z wieloma krajowymi i zagranicznymi twórcami przy filmach niezależnych i studyjnych. „Jeśli pogoda dopisze” jest jego pierwszym filmem fabularnym.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy młodego twórcy z Filipin. Bezpośrednim impulsem do realizacji filmu było zniszczenie w 2013 roku większości jego rodzinnego miasta przez tajfun Haiyan. Ale po kilu latach od tego wydarzenia dostajemy nie (tylko) dramat społeczny, ale wielogatunkowe, oszałamiające swoim sensualizmem kino. Reżyser stworzył swój film z elementów kina postapokaliptycznego, fantasy, satyry oraz opowieści przygodowej. Świat rodem z obrazów Hieronima Boscha ukazany jest przez pryzmat wędrówki młodego człowieka, który szuka dla siebie i swoich bliskich nowego miejsca do życia. Wielotematyczność i wielogatunkowość filmu oraz jego multitonalność tworzą jednak spójną i wręcz synestezyjną całość.

Jacek Nowakowski