AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do zapoznania się z programem Ale Kino! Industry Pro

Program INDUSTRY PRO

Czwartek, 2 grudnia
Cinemini na Festiwalu Ale Kino!
Dzień 1: Przedstawienie Cinemini Europe 2 / online / ENG
14:00–14:05 – Powitanie ze strony Festiwalu Ale Kino! (Jerzy Moszkowicz/ Ale Kino!)

14:05–14:20 – Powitanie ze strony zespołu Cinemini i prezentacja programu oraz jego założeń pedagogicznych (Sebastian Rosenow i Florine Wiebenga)

14:20–14:50 – Prezentacja Cinemini on Tour i możliwości, jakie program daje festiwalom (Valerie Dirk lub Sebastian Rosenow)

14:50–15:10 – Interaktywna prezentacja ofert stworzonych w ramach Cinemini 2, takich jak MiniCine Filmbox (Tessa van Grafhorst)

15:10–15:30 – Ale Kino! – Wizja pracy z młodymi widzami (Jerzy Moszkowicz / Ale Kino!)

15:30–16:00 – Przerwa kawowa

16:00–17:15 – Praca w grupach: 5 krótkich spotów po 15 minut każdy, o następującej tematyce:

  • Jak znaleźć i przywiązać do siebie swoją publiczność (Sebastian Rosenow)
  • Współpraca z małymi dziećmi (Stefan Huber)
  • MiniCine (Tessa van Grafhorst)
  • Materiały edukacyjne (Pia Bechtle)
  • Kuratorstwo / programowanie dla młodych widzów (Ricardo Lisboa)

 

Piątek, 3 grudnia

10:00–10:30 Cinemini na Festiwalu Ale Kino! Dzień 2: Poszerzanie horyzontów: Otwarta sesja poświęcona omówieniu pierwszego dnia / Christine Kopf / online / ENG

10:30–11:30 Cinemini na Festiwalu Ale Kino! Dzień 2: Poszerzanie horyzontów: DLACZEGO? Przegląd przesłanek przemawiających za edukacją kulturalną we wczesnym dzieciństwie / prof. dr Fabian Hofmann / online / ENG

Jak definiuje się edukację kulturalną we wczesnym dzieciństwie w odróżnieniu od edukacji kulturalnej w innych grupach wiekowych i jak uzasadnia się ją w odniesieniu do innych obszarów edukacji wczesnoszkolnej? Skupiając się na tych pytaniach, można znaleźć różne powody, uzasadnienia i przesłanki pochodzące z różnych dyskursów. Można tu wyróżnić cztery wymiary: wymiar kompetencji kluczowych, wymiar antropologiczny lub inaczej wymiar procesów edukacyjnych, wymiar społeczny i wymiar specyficzny dla sztuki.

W tym wykładzie zostaną wyjaśnione te wymiary oraz zostanie wskazane, że (przynajmniej w Niemczech) nie ma jednego uzasadnienia; edukacja kulturalna we wczesnym dzieciństwie jest jedynie definiowana poprzez specyficzne kombinacje różnych uzasadnień i dyskursów. Możemy to uznać za problem lub za potencjalną drogę połączenia edukacji kulturalnej we wczesnym dzieciństwie z wieloma płaszczyznami.

11:30–12:00 Przerwa

12:00–13:00 Cinemini na Festiwalu Ale Kino! Dzień 2: Poszerzanie horyzontów: Dwulatek jako widz. Najmłodsi w roli widzów. Koncepcja project quality i kształtowanie sztuk performatywnych w kontekście europejskim / Roberto Frabetti / online / ENG
Dzieci funkcjonują poniekąd na peryferiach kultury, a najmłodsi zajmują zazwyczaj miejsce w jej najdalszych zakątkach, ponieważ – w potocznym rozumieniu – nie rozumieją, „nie potrafią”, nie można nad nimi zapanować lub nie są gotowe, by obcować z kulturą.

A jednak artyści pracujący z dziećmi szybko przekonują się, że są one potencjalnie niezwykłą publicznością, a poświęcenie im artystycznej uwagi zdecydowanie warte jest wysiłku. Małe dzieci patrzą i słuchają, by się uczyć, by odkrywać świat i dostrzegać jego niezliczone detale.

Takie jest tło „Mapowania. Mapy estetyki sztuk performatywnych” dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Mapowanie to projekt współpracy na dużą skalę wspierany przez Program Wspólnotowy Kreatywna Europa na okres grudzień 2018-listopad 2023. Uczestniczy w nim 18 partnerów z 17 krajów.

17:00–18:00 Nowe polskie filmy na horyzoncie – prezentacja projektów w fazie rozwoju i dyskusja z udziałem pedagogów/ moderacja: Anna Wróblewska / online / PL 
W ramach sesji „Nowe polskie filmy na horyzoncie” zaproszeni przez nas twórcy i twórczynie zaprezentują przez nauczycielami i nauczycielkami koncepty filmów, nad którymi aktualnie pracują, uwzględniając przy tym sposób, w jaki mają one apelować do młodych widzów.

Prezentowane projekty:
1. Ewa Martynkien Jak zdobyć supermoce (rozmawia Emila Żuber z I Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim)
Jak zdobyć supermoce
Film fabularny dla dzieci 9–12 lat

Jedenastoletnia Iga marzy, by wziąć udział w castingu do swojego ulubionego serialu telewizyjnego Liga Superbohaterów. Wierzy, że w ten sposób zaimponuje swoim rówieśnikom i znajdzie przyjaciół. Kiedy okazuje się, że tata z powodów zdrowotnych nie może jej zawieźć, Iga postanawia udać się do Warszawy samodzielnie. Towarzyszą jej chory na epilepsję trzynastoletni Olek, którego poznaje w szpitalu oraz ukochany psiak Dreamer. Odkrywając podczas podróży, co tak naprawdę się dla niej liczy, Iga pozna własną supermoc.

Jak zdobyć supermoce to fabularny film familijny dla dzieci w wieku 9–12 lat poruszający temat poszukiwania własnej tożsamości, dorastania i siły, jaka płynie ze szczerych relacji. Film jest w fazie finansowania. W 2021 roku na podstawie scenariusza Wydawnictwo Literatura wydało powieść dla dzieci 9+ o tym samym tytule.

2. Anna Bławut-Mazurkiewicz i Jacek Piotr Bławut Przewinięty do przyszłości (rozmawia Agata Hofelmajer-Roś z Fundacji dla Filmu i Fotografii w Katowicach
Przewinięty do przyszłości
Komedia, film przygodowy, sci-fi

Lata 90. Jacek ma dwanaście lat i posiada walkmana, który w wyniku uderzenia pioruna potrafi przenosić chłopca w czasie. Na kasecie, która w nim była, zapisało się całe życie Jacka. Przewijając ją do przodu lub do tyłu, Jacek odwiedza siebie w różnych okresach swojego życia. Nie może jednak zmienić niczego, co już zostało zapisane na taśmie. Może natomiast nauczyć się czegoś od swoich alter ego, zdobyć wiedzę pozwalającej mu skraść serce pewnej dziewczynie, w której kocha się platonicznie od pierwszej klasy podstawówki. Ale czy jego wizyty w przyszłości rzeczywiście niczego nie zmieniają? Jacek musi stoczyć walkę o względy swojej ukochanej Donii. Będzie to również pojedynek z przeznaczeniem i nauka o tym, kim tak naprawdę jesteśmy i czym się różnimy na każdym etapie swojego życia. Czy Jackowi uda się zdobyć serce Donii?… Cóż, trzeba przewinąć taśmę do końca i sprawdzić, jak kończy się ta historia.

3. Małgorzata Domin i Dominika Mandla Noc Kupały (rozmawia Anna Gawrysiak-Knez z Zespołu Szkół nr 5 w Poznaniu)
Noc Kupały

Zosia, nastolatka „utopiec” zarażona „dobrocią”, opuszcza świat demonów w poszukiwaniu swojego prawdziwego „ja„ wśród ludzi. Pełna czarnego humoru i jasnej wiary w ludzkość bajka o dorastaniu i o odnalezieniu swojej prawdziwej tożsamości.

18:00–19:44 „Interes się kręci? Europejskie festiwale filmów dla dzieci i młodzieży w drugim roku pandemii” pod auspicjami ECFA / online / ENG
Kontynuacja dyskusji rozpoczętej w zeszłym roku sesją „Daliśmy radę! Jesień Europejskich Festiwali dla Dzieci i Młodzieży w Pandemii". Tegoroczne spotkanie powinno stać się okazją do wymiany doświadczeń i przemyśleń na temat tego, co wydarzyło się w drugim roku pandemii i jaka jest przyszłość festiwali.
Wstęp: Inne perspektywy – festiwale, dystrybutorzy i filmowcy w drugim roku pandemii/ Aneta Ozorek z Kaboom Animation Festival (Holandia)
Swoje relacje zaprezentują:

  • Wilke Bitter z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Lucas (Niemcy)
  • Jo-Anne Blouin z Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Montrealu (Kanada)
  • Julia Jarl z BUFF Filmfestival (Szwecja)
  • Marta Jodko z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! (Polska)
  • Michael Harbauer z Schlingel – International Film Festival for Children and Young Audience (Niemcy)
  • Mariella Harpelunde Jensen z Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Buster” w Kopenhadze (Dania)
  • Marion Røst Heimlund z Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kristiansand (Norwegia)
  • Pantelis Panteloglou z Olympia International Film Festival for Children and Young People (Grecja)
  • Markéta Pášmová z Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Zlín (Czechy)
  • Heleen Rouw z Międzynarodowego Festiwalu Filmu, Telewizji i Nowych Mediów dla Dzieci i Młodzieży Cinekid (Holandia)
  • Judita Soukupová z JuniorFest - International Festival for Children and Youth (Czechy)
  • Hilde Steenssens z Filem'On – Brussels Children's Film Festival (Belgia)
  • Mike Tait z Discovery Film Festival Scotland's International Film Festival for Young Audiences (Szkocja)
  • Kamila Tomkiel z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci (Polska)
  • Iris Verhoeven z JEF – Europees Jeugdfilmfestival Vlaanderen (Belgia)
  • Giancarlo Zappoli z Castellinaria Festival del cinema giovane (Szwajcaria).

Nie zabraknie również miejsca na inne wystąpienia „z sali” przedstawicieli innych festiwali. Spotkanie odbywa się pod auspicjami ECFA, a Prezydent ECFA, Margret Albers, wygłosi przemówienie podsumowujące.

19:44–20:00 Druga Najkrótsza Festiwalowa Impreza Online w historii Ale Kino!
Druga Najkrótsza Festiwalowa Impreza Online w historii Ale Kino! rozpocznie się zaraz po spotkaniu i potrwa szesnaście zupełnie odjazdowych minut!

PARTNER PROJEKTU – CINEMINI EUROPE
Od najmłodszych lat dzieci są otwarte na wiele różnych form sztuki. Film, jako medium audiowizualne, jest szczególnie atrakcyjny i dostępny dla prawie wszystkich. Dzieci lubią nie tylko ruchome obrazy i łatwo angażują się w filmy fabularne i dokumentalne, ale także aktywnie reagują na filmy abstrakcyjne i eksperymentalne, które dają im dużo miejsca na wyobraźnię. Jak sprawić, by oglądanie filmu stało się znaczącym przeżyciem? Jak i czego możemy uczyć dzieci w bardzo młodym wieku o filmie i mediach, biorąc pod uwagę, że wczesne lata są najbardziej kształtujące? Staramy się odpowiedzieć na te pytania w praktyczny sposób w Cinemini Europe, projekcie edukacji filmowej, z filmami, zajęciami i materiałami dydaktycznymi dla dzieci w wieku 3–6 lat. Dzięki Cinemini Europe chcemy dać dzieciom i opiekunom możliwość odkrywania różnorodnego świata ruchomego obrazu w znaczący i zabawny sposób. Wierzymy, że nie chodzi przede wszystkim o zrozumienie filmu, ale raczej o jego doświadczanie. Przez oglądanie, zabawę i zastanowienie nad ruchomym obrazem chcemy stymulować rozwój kreatywności i krytycznego myślenia oraz rozpalać miłość do filmu.