AKTUALNOŚCI

Oto laureaci 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Z przyjemnością ogłaszamy listę wszystkich laureatów tegorocznego Festiwalu!

 

WĘDRUJĄCE KOZIOŁECZKI – Grand Prix Wielka Nagroda Publiczności

Ella Bella Bingo, Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia 2020

 

NAGRODY ZESPOŁU EDUKATORÓW FILMOWYCH

Film pełnometrażowy dla dzieci

Mój tata jest kiełbaską, Anouk Fortunier, Holandia 2021

Nie dajcie się zwieść pozorom i tytułowi. To opowieść o bardzo ludzkich sprawach.

Historia, która pozwoli nam lepiej się poznać i wzajemnie zrozumieć. O tym, że nikt nie jest idealny, ale zarówno rodzice, jak i dzieci mają prawo do spełniania swoich marzeń i planów.

Zamiast stać w miejscu, warto działać, nawet ryzykując narażenie się na śmieszność. Wyjść z bezpiecznej piwnicy, pełnej zapasów na wypadek zagłady świata, i zrobić coś, żeby do niej nie doszło. A jeśli przy okazji znajdziemy ten międzypokoleniowy punkt wspólny, wspólną pasję zainteresowania, zaakceptujemy i kiełbaskę, i jej wege zamienniki, to obydwie strony zyskają ogromną siłę i wsparcie w walce z przeciwnościami losu.

W tym obrazie wszystkie elementy: tempo, gra aktorska, temat i jego ujęcie, animowane wstawki tworzą harmonijną całość. Momentami rozbawieni, momentami wzruszeni, nie mamy ochoty oderwać wzroku od ekranu.

„Robić czy nie robić?” – cytując główną bohaterkę. Oczywiście, że robić… Więcej takich filmów.

Wyróżnienie

Dzieciaki sobie radzą, Lee Ji-won, Korea Południowa 2021

Jak, i czy w ogóle, rozmawiać z dziećmi o tych najtrudniejszych sprawach: chorobie, śmierci…?

Czy wychowywać je pod cukierkowym kloszem, czy uświadamiać, że życie ma też różne odcienie szarości? Czy dzieciaki na pewno same sobie poradzą? Szczególnie w tych dziwnych, pandemicznych czasach? I tutaj jest miejsce na film. Film taki jak ten. Opowiedziany spokojnie, wzruszająco, ale bardzo prawdziwie. Jakże naturalnie zagrany przez fantastycznych małych aktorów.

 

Film pełnometrażowy dla młodzieży

Traviata, moi bracia i ja, Yohan Manca, Francja 2021

Film daje widzowi to, za czym on tęskni i czego oczekuje od filmu. Tym słowem jest czułość. W brutalnym świecie jest miejsce na uczucia prawdziwe, które dają siłę. Film jest obrazem o miłości w każdej przestrzeni: od trudnego życia po chwile najbardziej intymne.

Wyróżnienie

Tygrysy, Ronnie Sandahl, Szwecja 2019

 

PIŁKARSKIE KOZIOŁKI

Tygrysy, Ronnie Sandahl, Szwecja 2019

Piłkarskie Koziołki 2021 przyznajemy szwedzkiemu filmowi Tygrysy w reżyserii Ronniego Sandahla – za naruszenie tabu i realistyczne ukazanie depresjogennych aspektów przemysłu futbolowego, a wręcz „wyliczenie” potencjalnej ceny sukcesu młodego sportowca. Otwarta rozmowa na te tematy, także za pośrednictwem języka kina artystycznego, przynosi nadzieję na uchronienie tysięcy młodych ludzi, szukających lepszego życia w profesjonalnej piłce, przed psychicznymi dramatami, niejednokrotnie prowadzącymi do życiowej klęski.

 

MARCIN – film krótkometrażowy

To wszystko wina soli, María Cristina Pérez, Kolumbia 2020

Animacja Maríi Cristiny Pérez To wszystko wina soli zrobiła na nas wrażenie przede wszystkim swoją stroną wizualną. Reżyserka pokazała, jakie barwy może przybrać znana każdemu, nie pozbawiona problemów, szara codzienność, jeśli zestawi się ją z wrażliwością dziecka. Naszą uwagę zwróciła również forma podporządkowana przedstawieniu świata wspomnień w taki sposób, w jaki odbiera go młoda bohaterka.

W To wszystko wina soli umiejętnie połączono osobistą, pełną tragedii historię narratorki z uniwersalnym w odbiorze humorem. Naszą uwagę zwróciła subtelność i szczerość w podejściu do budowania wagi tematu. Zabiegi artystyczne, na które zdecydowali się twórcy świetnie ze sobą korespondują na wszystkich płaszczyznach – dosyć prosta technicznie animacja uzupełnia się ze słowami wypowiadanymi z ust małego leniwca.

Uważamy, że za sprawne wplecenie problematyki społecznej do animacji skierowanej raczej ku młodej widowni, ale również z powodów wymienionych wcześniej, To wszystko wina soli zasługuje na Nagrodę Marcina dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla młodzieży.

 

MARCIN – film pełnometrażowy

Murena, Antoneta Alamat Kusijanović, Chorwacja, Brazylia, USA, Słowenia 2021

Jury Młodzieżowe Filmów Pełnometrażowych przyznaje Nagrodę Marcina Murenie Antonety Alamat Kusijanović. Uważamy, że dzieło to stanowi przykład bezpretensjonalnego i inteligentnego kina inicjacyjnego. Reżyserka przedstawia uniwersalny dylemat opuszczenia rodzinnego gniazda, wpisując w niego również feministyczną narrację o uzależnieniu kobiet od mężczyzn w patriarchalnej rzeczywistości. Ponadto Kusijanović maluje w Murenie portret niezaspokojonego pożądania, które w otoczeniu śródziemnomorskiej przyrody prezentuje się niemalże rajsko… I tak jak w raju – tu zakazany owoc też wydaje się mieć najsłodszy smak, a bywa piekielny w skutkach. Nienasycone spojrzenia czy delikatne muśnięcia skóry sprawiają, że film ten jest równocześnie sensualny i subtelny. Lokalną kulturę reżyserka prezentuje tu w najbardziej codziennym wydaniu, mieszając uderzenia morskich fal o skały z czarującymi dźwiękami gitary czy kiczowatym, chorwackim disco. Murena, przedstawiając historię wchodzenia w dorosłość, nie rezygnuje z gatunkowych kombinacji – to po prostu rasowy, inicjacyjny thriller, a przy tym zachwycający debiut.

 

MARCINEK – film krótkometrażowy

Palec śmierci, Mazarine Miloudi, Mélanie Levaux, Oriane Gros, Pauline Mahieu, Sébastien Pagès, Francja 2020

My, Jury Dziecięce Filmów Krótkometrażowych, czyli Hela, Maja, Stasiu i Mateusz, przyznajemy nagrodę MARCINKA francuskiemu filmowi z 2020 roku Palec śmierci w reżyserii Mazarine Miloudi, Mélanie Levaux, Oriane Gros, Pauline Mahieu, Sébastien Pagès. Zasługuje na tę nagrodę przede wszystkim dlatego, że niesie mądre przesłanie, aby dbać o naszą planetę. Pokazuje w lekkiej i momentami zabawnej formie poważną, a nawet dramatyczną historię niszczenia natury i wymierania gatunków zwierząt. W zaskakujący sposób udowadnia, że palec śmierci nie należy do palczaka madagaskarskiego a do człowieka. Na podkreślenie zasługuje również strona wizualna, a także regionalna muzyka i świetne efekty dźwiękowe.

Równorzędne wyróżnienia dla:

filmu Ole Śpijsłodko w reż. Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz za niesamowitą i przepiękną wizję malarską oraz głębokie przesłanie związane z pogodzeniem się ze śmiercią najbliższych;

filmu Ajtia o tym, dlaczego diabeł kuleje w reż. Pawła Kleszczewskiego i Kasi Zimnoch za genialną animację, ale też propagowanie kultury ludowej i gwary podhalańskiej.

 

MARCINEK – film pełnometrażowy

Dzieciaki sobie radzą, Lee Ji-won, Korea Południowa 2021

My, Jury Dziecięce Filmów Pełnometrażowych, czyli Ania, Iga, Julia, Kasia, Zosia i Bartek, przyznajemy nagrodę Marcinka filmowi z Korei Południowej z 2021 roku pt. Dzieciaki sobie radzą, ponieważ poruszył ważny temat dziecka, które musi udźwignąć trudne sytuacje życiowe, w jakich znalazła się jego rodzina. Bohater mimo przeciwności losu i z pomocą przyjaciół radzi sobie w życiu tak, jak potrafi. Film porusza różne emocje w widzu: od radości przez wzruszenie aż po smutek. To film o poświęceniu, zrozumieniu śmierci i istoty życia.

Równorzędne wyróżnienia dla filmów:

Angel w reż. Dennisa Botsa pokazuje, że warto być sobą i nie trzeba się zmieniać dla innych, aby zyskać popularność. Wystarczą sprawdzeni wspierający przyjaciele. Droga do zrozumienia tej prawdy jest pełna zwrotów akcji: zarówno zabawnych, jak i dramatycznych;

Republika dzieci w reż. Jana Jakuba Kolskiego pokazuje, że najważniejsza jest rodzina, nawet jeśli nie jest typowa, a pieniądze nie dają szczęścia. Uczy tolerancji dla inności, pokazując świat rzeczywisty przeplatający się z fantastycznym, mitycznym i legendarnym.

 

NAGRODA MIĘDZYNARODOWEGO JURY EDUKATORÓW FILMOWYCH

Buladó, Eché Janga, Holandia, Curaçao 2020

Międzynarodowe Jury Edukatorów Filmowych – w składzie: Agnieszka Powierska, Hanna Reifgerst i Pavel Bednařík – pragnie wręczyć Nagrodę Edukatorów filmowi Buladó reżyserowanemu przez Echégo Jangę.

Doceniamy znakomite walory kinematograficzne tego filmu, a także oryginalną historię dziewczyny-wyrzutka i jej złożonych relacji z nieobecną matką i cierpiącym ojcem. Film daje widzom w niepowtarzalny sposób odczuć kulturowe napięcia między mieszkańcami odległej społeczności Curaçao oraz doświadczyć głębokiego wymiaru duchowości w życiu trzypokoleniowej rodziny.

Oszałamiające obrazy, żywotne przedstawienia głównych bohaterów i mistyczna atmosfera są trzonem opowieści o dojrzewaniu wypełnionej żałobą oraz poczuciem straty, ale i obecności przodków.

Wyróżnienie

Moje życie to cyrk, Myriam Bouchard, Kanada 2020

Dzieciaki sobie radzą, Lee Ji-won, Korea Południowa 2021

Oba filmy dostarczają nam wyjątkowy wgląd w niekompletne rodziny i życie wewnętrzne młodych protagonistów, których śmiałe i aktywne podejście do radzenia sobie z życiem i losem są emocjonalnie przekonujące, jak i inspirujące.

Członkowie Jury chcieliby również zachęcić producentów, scenarzystów i reżyserów do tego, by skupili się na relacjach w rodzinach o różnych modelach i na ich złożonej rzeczywistości. Zmarli lub umierający rodzice często są punktem wyjścia filmowych opowieści, ale nie jest to aż tak częsty problem w codziennych realiach.

 

Nagroda EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA FILMU DLA DZIECI ECFA

Dziki Zachód Calamity Jane, Rémi Chayé, Francja, Dania 2020

Nagroda ECFA trafia do filmu Dziki Zachód Calamity Jane w reż. Rémiego Chayé za wyjątkową, oryginalną, estetyczną i głęboką eksplorację możliwości animacji. Ta niesamowita przygoda opowiedziana jest z perspektywy młodej bohaterki, która uosabia główne wartości ludzkie promujące różnorodność, szacunek i równość między płciami. Urzekła nas opowieść, która przełamuje stereotypy, wymyka się gatunkowym schematom, wykorzystuje formułę filmu o Dzikim Zachodzie, ale w inspirujący sposób wplata w nią dziewczynę, która wbrew oczekiwaniom podąża swoją drogą, tocząc dzielne walki dla jej rodziny i przekonań.

Film podejmuje temat ważnych współczesnych wartości, a jednocześnie trzyma w napięciu, absorbuje i jest znakomitą rozrywką dla całej rodziny.

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH – najlepszy polski film animowany i najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci wyróżniający się walorami artystycznymi

Pan Praktyczny, Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak, Polska 2020

Za trafne i przemyślane połączenie czystego geometrycznego języka wizualnego oraz drobiazgowej osobowości głównego bohatera. Film w zabawny i ciekawy sposób ukazuje jak ogromną potrzebą jest posiadanie towarzystwa, jaki wpływ ma ono na nasze życie oraz jak ważne jest czasem wyjście poza swoja strefę komfortu.

Dzieciaki sobie radzą, Lee Ji-won, Korea Południowa 2021

Dzieci świetnie radzą sobie z ciężkimi tematami z lekkością i wielką empatią – naprawdę ciepły i wciągający film ze znakomitymi małymi aktorami, których niezwykłe, wzruszające kreacje zbliżają nas do dziecięcej perspektywy.

 

ALE DEBIUT! NAGRODA PKO BANKU POLSKIEGO

Nagrodę Partnera Głównego 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! PKO Banku Polskiego, ALE DEBIUT ! dla najlepszego debiutu reżyserskiego za tak ważną w dzisiejszych czasach opowieść o zatrzymaniu się w codziennym biegu, walce o siebie i swoje marzenia, a także o otwartości i wzajemnym zaufaniu, które pozwalają rodzicom i dzieciom uczyć się od siebie nawzajem, jak również za – dzięki wciągającej narracji oraz ciekawemu połączeniu fabuły z animacją – przejmujące wprowadzenie widza w emocjonalny świat głównej bohaterki i stworzenie czułego portretu więzi rodzinnych, otrzymuje Anouk Fortunier za film Mój tata jest kiełbaską.

 

ZŁOTE KOZIOŁKI

  1. w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci
  2. oraz w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży

a także nagrodę pieniężną 1.500 EUR dla reżyserów otrzymują:

  1. Nadchodzi ramadan! Hassan Al-Jahni, Katar 2021

Za wyjątkową opowieść, która płynnie prowadzi widza poprzez jasne a zarazem piękne przesłanie, jednocześnie z wyczuciem balansując między tematem straty i akceptacji. Nadchodzi ramadan! to film o wielu poetyckich warstwach, który umiejętnie ilustruje złożoność relacji między życiem a śmiercią, prowadząc na koniec do wzruszającego poczucia emocjonalnej równowagi.

  1. Baranek Boży, David Pinheiro Vicente, Portugalia 2020

Za nadzwyczajną równowagę między warstwą dźwiękową, wizualną i narracyjną filmu, w którym każdy z elementów proponuje nową perspektywę. Symboliczny i magiczny nastrój filmu odkrywa tajemnicę kryjącą się za wieloma silnymi przeciwieństwami takimi jak: czystość i grzech, brutalność i subtelność, niewinność i mrok. Reżyserowi udało się stworzyć film, który wykracza poza ramy konwencjonalnego opowiadania i zaprasza widza do intrygującego tańca niedopowiedzeń, tajemnic i dwuznaczności.

 

ZŁOTE KOZIOŁKI – najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży oraz nagroda pieniężna 4.000 EUR dla reżysera

Traviata, moi bracia i ja, Yohan Manca, Francja 2021

Spośród 12 filmów w konkursie Traviata, moi bracia i ja w reżyserii Yohana Manki został z nami najdłużej. Jesteśmy pod wrażeniem subtelnego portretu rodzinnej dynamiki i sposobu, w jaki reżyser opisał relacje między czwórką braci, nie uciekając się do czarno-białych podziałów i figur szwarccharakterów. Ponadto młody Maël Rouin Berrandou dał zachwycająco dojrzały występ, a reżyser znalazł sposób, by uwzględnić operę w filmie przeznaczonym dla młodzieży, co samo w sobie jest osiągnięciem.

 

ZŁOTE KOZIOŁKI – najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci oraz nagroda pieniężna 4.000 EUR dla reżysera

Dziki Zachód Calamity Jane, Rémi Chayé, Francja, Dania 2020 

Dziki Zachód Calamity Jane to ambitna, pełna przygód, inspirująca i szczera opowieść dla dzieci w każdym wieku. Genialna animacja pełna detali i dopracowana paleta kolorów sprawiają, że każda scena jest niepowtarzalnym, wyjątkowym obrazem. Dzieło sztuki, eleganckie i delikatne, a jednocześnie realistyczne i oryginalne.

Wyróżnienie

Moja mama gorylica, Linda Hamback, Szwecja 2021

Moja mama gorylica to głęboko poruszająca historia z wielkim sercem i jasnym przesłaniem – nigdy nie zgadzaj się na mniej, niż zasługujesz. Bawi w bardzo inteligentny sposób, a ciepło empatycznych, pełnych współczucia bohaterów może poruszyć nawet dorosłego. Film z pewnością podbije serca młodej widowni.

 

PLATYNOWE KOZIOŁKI

Nagrodę Platynowych Koziołków 2021 przyznajemy Frances Andreasen Østerfelt za scenariusz i scenografię oraz wykonanie lalek do filmu Fantastyczny sklep z kwiatami w reżyserii Pawła Partyki, zrealizowanego w Se-Ma-Forze w koprodukcji z duńskim Partyflexem oraz za znakomite, efektywne współtworzenie wizerunku Festiwalu Ale Kino! przez wierną i twórczą, dwudziestoletnią obecność na naszym wydarzeniu.