AKTUALNOŚCI

Jurorzy Ale Kino! #4

Poznajcie kolejny skład jurorski! Jury Międzynarodowe Filmów Krótkometrażowych – czworo wyśmienitych ekspertów od krótkich form – będzie oceniać kilkadziesiąt krótkich filmów animowanych oraz aktorskich.

Rebecca Akoun
Absolwentka Ecole Estienne Superieure des Arts Graphiques (Francja) i Bezalel Academy of Art & Design (Izrael, kierunek: sztuka ekranowa). Brała również udział w wymianie semestralnej w Hochschule Luzern Design & Kunst (Szwajcaria). Animatorka filmów animowanych, m.in. „Uncanny Valley” Paula Wenningera, który zdobył nagrodę dla najlepszego austriackiego filmu animowanego w 2015 roku. Jej filmy są pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie i emitowane w wielu krajach. Właśnie ukończyła nowy film animowany dla dzieci „Shaul and Ivan”.

Kaja Klimek
Edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami (gdy tylko nadarzy się okazja), z twórcami (podczas festiwali), z innymi krytykami (za pośrednictwem mediów), ze studentami (podczas zajęć na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim) i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą (w ramach programów edukacji filmowej) oraz z całą resztą świata (w internecie). Prowadzi programy: „Seriaale” (TVN Fabuła) oraz „Warsztat Filmowy” (Red Carpet TV). W sieci znajdziecie ją pod pseudonimem Kajutex.

Martin Smatana
Absolwent animacji praskiego FAMU. Jego debiut „Rosso Papavero” miał premierę na Berlinale 2015, a następnie był pokazywany na ponad 200 festiwalach filmowych i otrzymał 15 międzynarodowych nagród. Najnowsza animacja „Latawiec” znalazła się w półfinale studenckich Oscarów oraz została włączona do kolekcji filmowej MoMA, a także zdobyła 32 nagrody międzynarodowe, m.in. za najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci na festiwalu filmowym w Stuttgarcie i na 27. Anima Mundi w Brazylii oraz za najlepszy film animowany na 26. Austin Film Festival i na Palm Springs International Animation Festival.

Onur Yagiz
Reżyser, scenarzysta, producent. Urodzony we Francji, jego rodzice pochodzą z Turcji. Zanim wyreżyserował swoje dwa filmy krótkometrażowe „Patika” (2013) i „Toprak” (2017), studiował literaturę, teatr i film na Sorbonne-Nouvelle University (Paryż). Zdjęcia do jego trzeciego filmu – „Fatih The Conqueror” – zaplanowano na początek 2021 roku.