AKTUALNOŚCI

Jurorzy Ale Kino! #8

Przedstawiamy ostatnie dwa składy jurorskie tegorocznego Festiwalu: Jury Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF), które wybierze najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci i najlepszy pełnometrażowy film dla młodzieży.

JURY ZEF FILMY PEŁNOMETRAŻOWE DLA DZIECI

Artur Lecybil
Z wykształcenia politolog. Od 15 lat związany z częstochowskim kinem studyjnym Iluzja, gdzie odpowiada za koordynację programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Organizator pokazów filmowych dla młodego widza oraz wydarzeń im towarzyszących (m.in. warsztatów, animacji, gier terenowych, działań artystycznych). Wszystko po to, by jak sam mówi „wizyta w kinie była niekończącą się przygodą”. Należy do Zespołu Edukatorów Filmowych. Juror ZEF-u na 8. MFF Kino Dzieci.

Agnieszka Piotrowska-Prażuch
Absolwentka filmoznawstwa, zastępca kierownika kina studyjnego Amok w Gliwicach. Zainicjowała i realizuje wiele projektów z zakresu szeroko rozumianej edukacji kulturalnej. Jurorka na międzynarodowych festiwalach filmów dla młodych widzów. Współzałożycielka Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF) – inicjatywa otrzymała wsparcie w ramach programu Collaborate to Innovate sieci kin Europa Cinemas (jako jedyny projekt z Polski).

Karol Szafraniec
Kulturoznawca-filmoznawca, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórca Młodzieżowej Akademii Filmowej w Nowym Sączu. Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności). Kurator i pomysłodawca interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwalu Sztuk Wizualnych „Relacje” w Mazowieckim Instytucie Kultury. Współautor książki „Elementarz polskiej kultury” (Warszawa 2020). Prowadzi autorski podcast „Audio/Wizualny”.

 

JURY ZEF FILMY PEŁNOMETRAŻOWE DLA MŁODZIEŻY

Bolesław Drochomirecki
Z wykształcenia matematyk. Od początku lat 70. związany z kulturą opolską. Wieloletni szef kina Studio w Opolu, twórca i realizator programu edukacji filmowej Opolskie Nowe Horyzonty. Kiniarz – właściciel Opolskiego Kina Objazdowego. Wielokrotny juror na polskich festiwalach filmowych dla dzieci (Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Festiwal Kino w Trampkach oraz Kino Dzieci w Warszawie, Festiwal Kinolub w Rzeszowie). Współzałożyciel Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.

Lidia Latusek
Nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej Parnas we Wrocławiu. Edukator filmowy od 2011 roku. Członek Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF, juror na Festiwalu Kino w Trampkach w Warszawie oraz na Festiwalu Kinolub w Rzeszowie. Wyznaje teorię, że edukacja filmowa jest w dzisiejszych czasach konieczna w zrozumieniu przez ucznia literatury, że to film tłumaczy świat.

Dariusz Romanowski
Filmoznawca, edukator filmowy, szef kina Studio i kierownik Pracowni Filmowo-Fotograficznej MDK w Opolu, prelegent Kina Konesera w opolskim Heliosie, pasjonat klasycznego kina, współczesnego teatru i wszelakich gór. Współzałożyciel Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.