Hüvasti, NSVL

Żegnaj, Związku Radziecki

od 16 lat
Estonia, Finlandia
2020
91’

rosyjski, napisy pl

Seanse
10.12 18:00 Online Sala online 05
11.12 18:00 Online Sala online 03

Johannes przychodzi na świat w ekscentrycznej rodzinie w Estońskiej Republice Radzieckiej. Kiedy jego matka wyjeżdża do Finlandii, chłopak zostaje pod opieką dziadków. Zakochuje się na zabój w swojej koleżance z klasy, Verze, podejmuje ryzyko, wdaje się w bójki i zostaje ukarany... a w tym samym czasie, w tle, rozpada się Imperium Zła.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

Ale Kino! Ale Historia

Lauri Randla

Jego dotychczasowa filmografia składa się z kilku filmów krótkometrażowych, między innymi „Mausoleum” (2016), który zdobył kilka międzynarodowych nagród, w tym za najlepszy film zagraniczny na festiwalu filmów krótkometrażowych w Toronto w 2016 roku, nagrodę publiczności ShortCuts w Bukareszcie, nagrodę za najlepszy film na festiwalu Scanorama w Wilnie, nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na londyńskim festiwalu filmowym Lift-Off oraz nagrodę za najlepszą fabułę na brytyjskim Discover Film Awards.

Filmoznawca poleca

Pierwszy pełnometrażowy film w dorobku fińsko-estońskiego reżysera, znanego dotąd przede wszystkim z 26-minutowego Mauzoleum (2016), w którym w groteskowy sposób opowiadał on o losach balsamisty ciała Lenina. Tym razem, pozostając w podobnym, absurdalnym klimacie, rozszerza perspektywę, jednocześnie czyniąc ją bardziej osobistą. Przedstawia historię chłopca, który urodził się jeszcze w czasach sowieckiego imperium, i jednocześnie mówi o własnych losach. W Estońskiej Republice Radzieckiej, tym bardziej w rodzinie o fińskich korzeniach, inaczej patrzono na „czerwonego Kolosa”, który, jak się okazało, stał na glinianych nogach. Randla pokazuje kres tego świata w paradoksalny sposób – z jednej strony stawiając na nutę nostalgii, z drugiej – chyba mocniej – ukazując przy pomocy czarnego humoru i satyry jego fasadowość. Dziecięce medium reżysera rozsadza tę przestrzeń od środka, a idąc za jego zabawowym spojrzeniem, dostajemy krzyżówkę Good Bye Lenin! (2003) Wolfganga Beckera z filmami z cyklu Leningrad Cowboys Akiego Kaurismä Przedstawiony w Żegnaj, Związku Radziecki związek historii i kultur: fińskiej, estońskiej i rosyjskiej nigdy na ekranie nie wyglądał oryginalniej.

Jacek Nowakowski