Yuni

Yuni

od 16 lat
Indonezja, Francja, Singapur, Australia
2021
95’

indonezyjski, napisy pl

Seanse
05.12 18:00 Online Sala online 01
08.12 18:00 Online Sala online 02

Nastoletnia Yuni chce kontynuować edukację na uniwersytecie. Kiedy dwóch mężczyzn, których ledwie zna, prosi ją o rękę, odrzuca podwójne oświadczyny, dając początek plotkom. Według lokalnego mitu kobieta, która odrzuci propozycję małżeństwa trzykrotnie, straci szansę na zamążpójście na zawsze. Atmosfera zagęszcza się, gdy trzeci mężczyzna zwraca się do Yuni z propozycją małżeństwa.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Kamila Andini

Mieszka w Dżakarcie, w Indonezji. Jej trzeci film fabularny, opowiadający historię indonezyjskich nastolatków, zatytułowany „Yuni” będzie miał swoją światową premierę w konkursie Platform na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2021 roku. Jest to koprodukcja indonezyjska, singapurska, francuska i australijska. Kamila pracuje również nad swoim czwartym filmem fabularnym – kameralnym, rozgrywającym się w latach 60. ubiegłego wieku obrazem opowiadającym o blaskach i cieniach kobiecego życia. „Before, Now and Then” (tytuł roboczy) jest obecnie w fazie produkcji.

Filmoznawca poleca

To już czwarty pełnometrażowy film w karierze młodej indonezyjskiej reżyserki, która dla swoich projektów często szuka wsparcia produkcyjnego w innych krajach Azji lub w Europie. W reżyserowanych filmach zwykle porusza tematykę emancypacji młodych kobiet, żyjących w skomplikowanych religijnie i obyczajowo warunkach. Podobnie rzecz prezentuje się w Yuni, gdzie tytułowa bohaterka, kończąca liceum i mająca plany na studia, dostaje propozycję, która może zaprzepaścić jej marzenia. Aranżowane małżeństwa nadal są problemem nastolatek w wielu częściach świata, ale film Andini nie ma charakteru interwencyjnego. To gorzko-słodka, realistyczna i poetycka zarazem opowieść o poszukiwaniu wolności, wyrażona językiem symboli (purpura) i odwołaniami do miejscowej tradycji poetyckiej. Kamila Andini ukazuje swoim filmem inne oblicze prężnej kinematografii indonezyjskiej, kojarzonej zwykle z kinem sztuk walki.

Jacek Nowakowski