Valentina

Valentina

od 16 lat
Brazylia
2020
95’

portugalski, napisy pl

Seanse
05.12 14:00 Online Sala online 02
07.12 18:00 Online Sala online 01

Siedemnastoletnia Valentina przeprowadza się wraz z matką na brazylijską wieś, by zacząć od nowa. Chcąc uniknąć prześladowania, dziewczyna próbuje zapisać się do lokalnego liceum pod nowym imieniem i zachować w tajemnicy swoją transseksualność. Problemy pojawiają się, gdy okazuje się, że szkoła wymaga podpisu drugiego rodzica.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Cássio Pereira dos Santos

Urodził się w Patos de Minas, w Brazylii. Studiował reżyserię filmową na University of Brasília, gdzie realizował projekty fabularne i dokumentalne. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent reżysera i producent w edukacyjnym kanale telewizyjnym. Napisał i wyreżyserował siedem filmów krótkometrażowych, m.in. „The Scarecrow Girl” (2008), „Blue Night Club” (2011), „Woman on the Hilltop” (2012) i „Marina’s Ocean”.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy młodego twórcy, mającego dotąd na koncie wiele krótkometrażówek, w którym opowiada on historię tytułowej Valentiny, transpłciowej nastolatki, która wspólnie z matką walczy o akceptację otoczenia. Nie jest to jednak tylko dramat obyczajowy, a w żadnym razie schematyczna agitka, której wyłączny cel stanowiłoby przeciwstawienie się dyskryminacji osób LGBTQ. Owszem, opiera się na klasycznej opozycji miasto – prowincja, zawiera też wiele elementów krytyki społecznej i politycznej, co godne uznania tym bardziej że film powstał w okresie rządów ultrakonserwatywnego prezydenta Brazylii. Utwór dos Santosa niesie również duży ładunek pozytywnej energii, którą emanuje zwłaszcza tytułowa postać, grana swoją drogą przez znaną tam transpłciową youtuberkę, co dodaje Valentinie dużo wiarygodności.

Jacek Nowakowski