Mes frères, et moi

Traviata, moi bracia i ja

od 16 lat
Francja
2020
108’

francuski, napisy pl

W wyniku odwołania stacjonarnej części Festiwalu i w związku z umową zawartą z dystrybutorem film nie jest dostępny na festiwalowej platformie online.

Czternastoletni Nour cieszy się początkiem letnich wakacji. Nastolatek jest najmłodszym spośród czworga braci. Chłopcy mieszkają razem w bloku komunalnym, na zmianę opiekując się pogrążoną w śpiączce matką. Dawniej kobieta uwielbiała operę, Naur puszcza więc mamie jej ulubione nagrania. Z czasem i on rozkochuje się w tej muzyce. W obliczu obowiązków i rosnącego napięcia w domu, chłopak marzy o ucieczce w jakieś odległe miejsce. 

KONKURS

Yohan Manca

Zaczynał jako aktor i reżyser teatralny. W 2012 roku napisał i wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy „Le sac” z Corinne Masiero w obsadzie, który był pokazywany na licznych festiwalach. W 2020 roku Yohan nakręcił swój pierwszy film fabularny według własnego scenariusza.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy początkującego aktora i reżysera. Historia 14-latka mieszkającego z czterema starszymi braćmi, którzy nie stronią od przemocy, mogłaby stać się jeszcze jednym filmem przedstawiającym społeczne skutki wpływu środowiska na dojrzewanie. Reżyser, nie porzucając tych tropów, idzie jednak dalej, zarażając widza optymizmem. Upatruje go w sztuce, do której aspiruje bohater, nieoczekiwanie wchodząc w świat opery, pozornie odległy od jego stylu życia. Manca, wpisując fabułę w pewien schemat, jednocześnie przekracza go subtelnością wykonania i bezkompromisową postawą protagonisty, który nagle widzi dla siebie szansę zostania w przyszłości nowym Pavarottim. W tym filmie muzyka czyni cuda, będąc „eliksirem miłości”, jak głosi tytuł innej opery – Gaetano Donizettiego – z którego pochodzi leitmotiv filmu: aria „Una Furtiva Lagrima”. Tym językiem chłopiec uczy się wyrażać swoje emocjonalne doznania.

Jacek Nowakowski