Tatoués

Tatuaż

od 16 lat
Francja
2020
20’

francuski, arabski, napisy pl

Seanse
09.12 18:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 03
11.12 14:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 01

W odwiedziny do matki Camille’a przyjeżdża jej ciotka. Początki nie są łatwe. Ciotka wydaje się Camille’owi dziwaczna, mówi niezrozumiałym dla niego językiem, a na dodatek chłopak musi odstąpić jej swój pokój. Nić porozumienia nawiązują za sprawą gry komputerowej i... tatuażu.

KONKURS

Jean-Baptiste Dusséaux

Reżyser i scenarzysta samouk. Interesuje się powieściami graficznymi – napisał scenariusz do filmu „Kamarades”, który opowiada o rosyjskiej rewolucji 1917 roku. W 2020 roku wypuścił serial internetowy łączący fikcję i dokument, „Articule”. Pracuje też nad swoim pierwszym filmem fabularnym, „L'Argentine”, który koncentruje się na kobiecym futbolu.

Filmoznawca poleca

Zrobiony w innej tonacji niż Katastrofy, choć także bardzo wyrazisty francuski Tatuaż, autorstwa Jeana-Baptiste’a Dustéaux, to opowieść o nastolatku spędzającym czas głównie z konsolą gier wideo, który musi się zmierzyć z wizytą w jego domu starszej i chorej ciotki swojej matki, Arabki, która nie mówi po francusku. Łącznikiem między światami i pokoleniami okazuje się tytułowy tatuaż. Oboje je posiadają, choć powstały pewnie z różnych powodów. Wartością filmu jest przede wszystkim niebanalny powiew świata arabskiego, który wnosi w życie chłopaka tajemnice, piękno, niezwykły koloryt w postaci nowej osoby wchodzącej do jego codziennej egzystencji. A także jej dar miłości i empatii. Mądre i bezpretensjonalne kino.