Sami, Joe und ich

Sami, Joe i ja

od 16 lat
Szwajcaria
2020
94’

niemiecki, napisy pl

Seanse
08.12 10:00 Online Sala online 03
11.12 14:00 Online Sala online 04

Sam, Joe i Leyla są gotowe. Gotowe na prawdziwie rewelacyjne wakacje po ukończeniu szkoły. Gotowe wycisnąć z tego czasu, ile się da. Rzeczywistość jednak okazuje się zupełnie inna. Nadchodzące wydarzenia nie mają nic wspólnego z ich oczekiwaniami, a ich powaga przerasta wszystko, czego mogły się spodziewać.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Karin Heberlein

Kształciła się jako aktorka w Central School of Speech & Drama w Londynie. Pracowała dla różnych teatrów w Wielkiej Brytanii, współtworzyła wiele zespołów i występowała na scenie oraz jeździła na festiwale na całym świecie. W 2013 roku otrzymała stypendium Drehbuchwerkstatt Munich w wyższej szkole filmowej w Monachium. Od tego czasu pracuje jako scenarzystka i reżyserka. „Sami, Joe i ja” to jej pierwszy film pełnometrażowy.

Filmoznawca poleca

Film młodej szwajcarskiej reżyserki, jej pełnometrażowy debiut. Z pozoru historia ekranowa sugeruje znane klisze. Oglądamy trzy nastoletnie przyjaciółki, które stoją na progu dorosłości. Mają różne korzenie, odmienny wygląd i pasje. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co je ukształtowało: warunki bytowe, rodzice, szkoła, relacje z rówieśnikami? W ten schemat wkracza jednak dramatyczne zdarzenie, które pozwala widzom zobaczyć historie dziewczyn inaczej, gdyż zaletą filmu Heberlein jest rodzaj spojrzenia, które kieruje ona na swoje bohaterki. Cechuje się ono poetycką wrażliwością, którą odnajdziemy w filmach Sofii Coppoli, a także pewną bezkompromisowością i odwagą w portretowaniu młodych ludzi, zawartą choćby w klasycznym dzisiaj utworze nestora tego rodu – filmie Francisa Forda Coppoli The Outsiders (1983). Szwajcarska autorka czerpie, może nieświadomie, z najlepszych wzorców.

Jacek Nowakowski