Romance, X an Y

Romans, X i Y

od 16 lat
Francja
2019
27’

francuski, napisy pl

Seanse
06.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 01
07.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 02

Nowa fryzura. Jedno spojrzenie. Dla 16-letniej Romane nagle nudna szkolna codzienność zmienia się nie do poznania. Rozpoczyna się miłosna odyseja. Ale Diego jest równie tchórzliwy, co przystojny, a miłość równie okrutna, co słodka. Romane się jednak nie poddaje, podchodząc do wszystkiego z odwagą i humorem.

KONKURS

Louise Condemi

Studiowała literaturę, teatr i kino na paryskiej Sorbonie. Instagram i Snapchat to jej pierwsze narzędzia do filmowych eksperymentów, a „Romans X i Y” to jej pierwsza produkcja filmowa. Obecnie pracuje nad cyfrowym serialem „Awkward” oraz nad filmem opowiadającym o pierwszej miłości okrutnej nastolatki.

Filmoznawca poleca

Romans, X i Y francuskiej reżyserki Louise Condemi, najdłuższy, 27-minutowy film zestawu, już w tytule zapowiada istotę tego utworu. Nastoletnie relacje między płciami ukazane w tym filmie przynoszą masę problemów i zawirowań. Ale zaletą dzieła Condemi jest to, że odwołuje się ona do wielkiej francuskiej tradycji pisarskiej mówienia o miłości, gdzie wydobywa się często paradoksalny charakter tego uczucia. Kłaniają się tu zwłaszcza Pierre de Marivaux, który wyłuskiwał z gry uczuć pierwiastek komediowy, czy choćby Stendhal, dużo poważniejszy, ale stawiający na realizm, jak dzieje się to także w filmie.

Jacek Nowakowski