La traversée

Przeprawa

od 12 lat
Francja, Niemcy, Czechy
2020
80’

francuski, napisy pl

Seanse
12.12 18:00 Online Sala online 04

Pełnometrażowy film animowany opowiadający o dramatycznej podróży dwójki rodzeństwa, Kyony i jej brata Adriela, którzy uciekają przed zagrożeniem ze strony bliżej nieokreślonego kraju Europy Wschodniej.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Florence Miailhe

Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako projektantka układów graficznych dla prasy. Prezentowała też swoje rysunki i ryciny. Jej film fabularny „The Crossing” zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na Festival Premiers Plans w Angers w 2010 roku i był tematem wystawy w opactwie Fontevraud. W 2017 roku film otrzymał Nagrodę Specjalną Gan Foundation for Cinema.

Filmoznawca poleca

Pierwszy pełnometrażowy film francuskiej animatorki, mającej dotąd na koncie dziewięć filmów krótkich. Niezwykły w formie, wykorzystujący technikę malowania farbą olejną na szkle, jak również w treści, łączy opowieść o pogromach etnicznych z mroczą baśniowością rodem z Jasia i Małgosi braci Grimm. Autorka filmu stara się w ten sposób zuniwersalizować temat czystek i związanej z nią emigracji, nie ograniczając swej historii wyłącznie do przestrzeni Europy Środkowej i Wschodniej. Oszałamiający swą urodą wizualną świat zostaje zderzony z praktykami, które do dzisiaj mają miejsce w różnych, także bliskich Polsce zakątkach Ziemi. Przeprawa nie rozdziela aktualności tematyki od oryginalności plastycznej, stając się mocnym ekranowym memento i zarazem elegią dla świata, który odszedł. Wzmacnia ten przekaz fakt, że obraz jest pochodną doświadczeń osobistych – przodkowie reżyserki uciekali od pogromów w Odessie na początku ubiegłego wieku.

Jacek Nowakowski