Ryû to sobakasu no hime

Belle

od 12 lat
Japonia
2021
120’

japoński, napisy pl

W wyniku odwołania stacjonarnej części Festiwalu i w związku z umową zawartą z dystrybutorem film nie jest dostępny na festiwalowej platformie online.

Siedemnastoletnia licealistka Suzu mieszka wraz z ojcem w niewielkiej wiosce. Cicha i wycofana nastolatka pewnego dnia wkracza do wirtualnego świata „U”, do którego należy pięć miliardów osób. Tam z niepozornej Suzu zamienia się w Belle – światowej sławy piosenkarkę. Wkrótce poznaje też tajemniczą istotę, z którą wyruszy w pełną przygód, wyzwań i uczuć podróż, by odkryć swoje prawdziwe ja.

KONKURS

Hosoda Mamoru

Urodził się w Toyamie. Po ukończeniu Kanazawa Art College Mamoru dołączył do studia Toei Doga (obecnie Toei Animation Co., Ltd.) jako animator. Dzięki filmowi „Mirai” jego talent na polu animacji zyskał międzynarodowe uznanie. Obraz „Mirai” był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany, a także do nagrody Directors’ Fortnight w Cannes oraz zdobył nagrodę dla najlepszej animacji niezależnej na 46. edycji Annie Awards.

Filmoznawca poleca

Nowy film wybitnego japońskiego twórcy animacji, autora m.in. znakomitych anime z ostatnich lat – Wilczych dzieci (2012) oraz Mirai (2018), którymi Hosoda przełamał monopol na sukces artystyczny twórców z legendarnego studia Ghibli. Tym razem proponuje on widzom niezwykłe połączenie musicalu oraz science fiction. W tej hybrydzie gatunkowej opowiada historię nastolatki, której nieudane życie zmienia się, gdy dziewczyna trafia do świata równoległego. Hosoda kreuje na ekranie wariację na temat toposu Pięknej i Bestii, rozegraną w realiach godnych filmu Matrix Wachowskich. Oszałamiający wizualnie i dźwiękowo, atakujący zmysły ilością obrazowych detali, Belle wznosi gatunek anime na niespotykane od lat wyżyny, od strony technicznej zostawiając daleko w tyle wersję Disneyowską tej historii z 1991 roku. Ale ma też atuty związane ze współczesnym życiem społecznym – ucieczką od codziennych problemów, szukaniem tożsamości w świecie wirtualnym, akceptacją odmienności. Mądry i frenetyczny zarazem film Belle to najlepsze pełnometrażowe anime ostatnich lat!

Jacek Nowakowski