Ostatnie dni lata

Ostatnie dni lata

od 16 lat
Polska
2020
28’

polski

Seanse
09.12 18:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 03
11.12 14:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 01

Letnią sielankę w dobrze prosperującej rodzinnej winnicy burzy niespodziewany atak na jedną z pracownic. Jedynym świadkiem wydarzenia jest wkraczająca w dorosłość Tosia, która będzie musiała stanąć przed niełatwą decyzją. Czy nastolatka obroni przyjaciółkę, czy też ukryje tajemnicę, która może zagrozić jej rodzinie?

KONKURS

Klaudia Kęska

Absolwentka socjologii i zarządzania. Studiuje reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Zrealizowała kilka krótkich form fabularnych i dokumentalnych. W 2018 roku zrealizowała jeden z odcinków Kroniki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Filmoznawca poleca

Polskie Ostatnie dni lata debiutantki po studiach, Klaudii Kęski, opowiadają o końcu tej pory roku nie w sposób nostalgiczny czy sentymentalny, lecz z gniewem. W piękny świat polskich winnic, urokliwej pracy połączonej z zabawami wdziera się zło. Jak zareagują dorośli na oskarżenia o napaść seksualną, kiedy rzecz dotyczy ich potomka? Reżyserka nie stawia łatwych odpowiedzi, ale kieruje się jasnym imperatywem moralnym. Nie jest to kino interwencyjne czy wyłącznie dramat społeczny; dominuje psychologiczny obraz ludzi na różny sposób uwikłanych w sytuację.

Jacek Nowakowski