I Don't Wanna Dance

Nie chcę tańczyć

od 16 lat
Holandia
2020
100’

niderlandzki, napisy pl

Seanse
06.12 18:00 Online Sala online 03
12.12 18:00 Online Sala online 01

Po dwóch latach spędzonych u ciotki 15-letni Joey i jego młodszy brat mogą znów zamieszkać z mamą. Z początku wszystko układa się dobrze: w domu panuje porządek, w lodówce jest jedzenie, Daphne ma pracę, a Joey odnajduje się w nowej grupie tanecznej. Do czasu, aż dawne nawyki Daphne biorą górę. Joey robi, co w jego mocy, by nie dopuścić do interwencji opieki społecznej. Prawdziwa historia, opowiedziana i zagrana przez chłopca, który sam ją przeżył.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Flynn von Kleist

Urodził się w Amsterdamie, a dorastał w West Cork w Irlandii. W 2009 roku ukończył studia reżyserskie w National Film School w Irlandii. W tym samym roku przeprowadził się z powrotem do Amsterdamu, gdzie w 2013 roku ukończył Akademię Filmową na kierunku reżyserii fabularnej. Jego film dyplomowy „Liquid Steel” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył nagrody m.in. w Seulu, Petersburgu i Oberhausen.

Filmoznawca poleca

Pierwszy film pełnometrażowy twórcy, który tematowi swojego debiutu poświęcił wcześniej dwa krótkie metraże. A opowiada w nim autentyczną historię młodego tancerza, Yfendo van Praaga, który jako nastolatek odkrywa świat tańca. Jednak droga do świata sztuki jest w tym przypadku najeżona problemami. Życie z destrukcyjną matką, od której trzeba przejmować dorosłe obowiązki, i samotne poszukiwanie wiary w siebie nie pozwalają na proste wybory. Von Kleist pokazuje, że głębokie zaangażowanie w sztukę zawsze wiąże się z trudnymi decyzjami. Niby schemat, ale energia, z jaką ukazuje on perypetie bohatera, rozsadza historię od środka i eksponuje wielkie emocje oraz prawdę, co umiejscawia film daleko od młodzieżowego kina tanecznego made in Hollywood, dominującego od lat w tym gatunku.

Jacek Nowakowski