Melanie

Melanie

od 16 lat
Holandia
2021
17’

holenderski, napisy pl

Seanse
06.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 01
07.12 18:00 Romans, X i Y i inne krótkie filmy Sala online 02

Opuszczenie schroniska dla nieletnich i ponowne spotkanie z matką okazuje się dla 17-letniej Melanie trudniejsze, niż się spodziewała.

KONKURS

Reinout Hellenthal

Holenderski producent i reżyser działający w obszarze produkcji fabularnych, dokumentalnych i brandingowych. Jego twórczość obejmuje zarówno niezależne filmy dramatyczne, często dotyczące współczesnych problemów, jak i prace na zamówienie. Jego najnowszy film krótkometrażowy został wybrany do programu licznych festiwali filmowych i zdobył kilka nagród. Obecnie Reinout aktywnie działa przy różnych produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Filmoznawca poleca

W holenderskiej Melanie w reżyserii Reinouta Hellenthala obserwujemy relację matka – córka. Nastolatka wraca do domu po dłuższym pobycie w schronisku dla nieletnich. Uwarunkowania psychologiczne i społeczne sprawiły, że pomiędzy bohaterkami powstały mury. Hellenthal pokazuje, jak można wyjść z emocjonalnego klinczu, w jaki sposób warto się starać, aby rany się zabliźniły. Jak w wielu pokazywanych na festiwalu filmach, to młody człowiek jest tutaj tym, który wyciąga rękę do dorosłego. Prawda emocjonalna tego niby prostego utworu jest porażająca.

Jacek Nowakowski