Katastrofer

Katastrofy

od 16 lat
Dania
2021
30’

duński, napisy pl

Seanse
09.12 18:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 03
11.12 14:00 Noc i inne krótkie filmy Sala online 01

Rozpoczynająca naukę w liceum Liv cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Dziewczyna marzy, by być jak inne nastolatki. Kiedy jednak zakochuje się w ekstrawertycznej Annie, wszystko nagle zaczyna się komplikować. Bo jak tu poddać się uczuciom, kiedy boisz się całować i wszędzie widzisz zarazki? Liv musi zaakceptować fakt, że w bycie silnym wpisuje się również okazywanie słabości, a to oznacza, że musi wpuścić Annę do swojego świata.

KONKURS

Tone Ottilie

Kopenhaska reżyserka, studiująca w Narodowej Szkole Filmowej na wydziale reżyserii fabularnej. Pracowała zarówno przy animacji, jak i przy filmach fabularnych i dokumentalnych. Pasjonuje ją autentyczne przedstawianie młodych kobiet, tematyka queer i poruszające opowiadanie historii.

Filmoznawca poleca

Mocniejsze w środkach wyrazu od polskich Ostatnich dni lata są duńskie Katastrofy autorstwa Tone Ottilie. Nastolatka rozpoczyna rok szkolny w nowym otoczeniu, ale cierpi na psychofizyczną przypadłość, która uniemożliwia jej normalny kontakt z bliskimi osobami, co powoduje kolejne tytułowe katastrofy. Sposób zobrazowania tego, co dzieje się w umyśle bohaterki w zderzeniu z codziennością, robi piorunujące wrażenie. I w tym przypadku ostatnie sukcesy kina duńskiego zobowiązują do utrzymania najwyższej formy artystycznej!

Jacek Nowakowski