Tabija

Biała Twierdza

od 16 lat
Bośnia i Hercegowina, Kanada
2021
88’

bośniacki, napisy pl

Seanse
07.12 18:00 Online Sala online 04
11.12 18:00 Online Sala online 01

Faruk mieszka z chorą babcią na zapuszczonych przedmieściach Sarajewa. Chłopak spędza całe dnie na poszukiwaniu złomu i drobnych przestępstwach. Pewnego dnia poznaje Monę, nieśmiałą nastolatkę z zamożnej, wpływowej politycznie rodziny. Mona marzy o ucieczce od toksycznej atmosfery własnego domu, szuka więc bezpiecznej przestrzeni i otwiera się na przyjaźń z Farukiem – chłopcem ze świata zupełnie innego niż jej.

Aby zarezerwować dostęp do filmu dla grupy szkolnej lub przedszkolnej prosimy o wypełnienie Formularza rezerwacji.

KONKURS

Igor Drljača

Wraz z filmowcem Albertem Shinem prowadzi studio produkcyjne TimeLapse Pictures, jest też adiunktem na Wydziale Teatru i Filmu Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. „Biała twierdza” (Tabija, 2021), jego trzeci film fabularny, jest koprodukcją Bośni i Hercegowiny oraz Kanady. Film będzie miał swoją światową premierę na 71. edycji Berlinale w ramach konkursu Generation 14Plus.

Filmoznawca poleca

Trzecia pełnometrażowa fabuła bośniackiego reżysera młodszego pokolenia, także producenta i scenarzysty. Historia miłości nastolatków pochodzących z różnych światów opowiedziana jest tutaj na wzór tej z szekspirowskiego Romea i Julii. Reżyser posługuje się z jednej strony konwencją thrillera, z drugiej – mrocznej baśni. Przy tym wszystkim jest wyczulony na kwestie społeczne, akcentując w swoim filmie różnice klasowe i ekonomiczne istniejące pomiędzy mieszkańcami Bośni jeszcze na długo po wojnie z I połowy lat 90. ubiegłego wieku w byłej już Jugosławii. Nade wszystko The Biała twierdza jest elegią i zarazem listem miłosnym do Sarajewa, pięknego i bardzo doświadczonego przez historię miasta, którego twierdza (Tabija – oryginalny tytuł) jest jednym z symboli także całego narodu.

Jacek Nowakowski