AKTUALNOŚCI

Wspomnienie Rocka Demersa

Z ogromnym smutkiem żegnamy kanadyjskiego producenta Rocka Demersa, laureata Platynowych Koziołków z roku 2016.

Rocka Demersa poznałem blisko 30 lat temu, wchodząc do barwnej, międzynarodowej społeczności ludzi skupionych wokół Międzynarodowego Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży CIFEJ. Wtedy, jak i przez wszystkie następne lata był dla mnie kimś bardzo ważnym, autorytetem. Otaczał go powszechny szacunek i uznanie. Był także niezwykle sympatycznym facetem i pięknym człowiekiem.

Kiedy pięć lat temu przyjechał do Poznania, odebrać Platynowe Koziołki, spełniało się moje festiwalowe marzenie: gościliśmy jednego z prawdziwych gigantów światowego kina młodego widza. Rock, dziękuję Tobie za urocze i mądre filmy, których tak wiele wyprodukowałeś, ale także za to, że tak długo byłeś z nami i dla nas.

Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Jerzy Moszkowicz

Filmy Rocka Demersa stanowią przykład kina młodego widza, które jest nam szczególnie bliskie. Ich filozofię on sam określił w jednej ze swoich wypowiedzi w taki oto sposób: „Życie bywa ciężkie, ale warto żyć. Wewnętrzne bogactwo stanowi potencjał każdego z nas. Dzieci muszą odnajdywać tę skarbnicę w sobie, tak samo jak dorośli, a nawet bardziej.” Niewątpliwie kino Demersa, zawsze bliskie dziecięcemu widzowi, liczące się z jego potrzebami i wrażliwością, stroniące od przemocy i stawiające na wartości, stanowi medium znakomicie wspierające najmłodszych w odkrywaniu swojego potencjału, jak i poszukiwaniu własnej tożsamości oraz miejsca w świecie

fragment uzasadnienia Platynowych Koziołków 2016

Rockowi Demersowi przyznajemy Platynowe Koziołki za bogaty dorobek w dziedzinie dystrybucji i produkcji filmów dla dzieci, a w szczególności za wykreowanie zainicjowanego w roku 1984 cyklu filmów fabularnych „Tales for All”, realizowanych przez jego Les productions la Fête. Obrazy wchodzące w skład tej złożonej, jak dotąd, z 24 filmów serii, obejrzało wiele tysięcy dzieci na całym świecie; były nagradzane i wyróżniane na ponad 160 międzynarodowych festiwalach.

Filmy Rocka Demersa stanowią przykład kina młodego widza, które jest nam szczególnie bliskie. Ich filozofię on sam określił w jednej ze swoich wypowiedzi w taki oto sposób: „Życie bywa ciężkie, ale warto żyć. Wewnętrzne bogactwo stanowi potencjał każdego z nas. Dzieci muszą odnajdywać tę skarbnicę w sobie, tak samo jak dorośli, a nawet bardziej.”

Niewątpliwie kino Demersa, zawsze bliskie dziecięcemu widzowi, liczące się z jego potrzebami i wrażliwością, stroniące od przemocy i stawiające na wartości, stanowi medium znakomicie wspierające dzieci w odkrywaniu owego potencjału, jak i poszukiwaniu własnej tożsamości oraz miejsca w świecie. Chcemy także wskazać jako przykład godny naśladowania w Polsce to, że Rock Demers potrafił przez bardzo wiele lat konsekwentnie wprowadzać na rodzimy, ale także światowy rynek, kino będące wielokrotnie rezultatem roztropnej koprodukcji, a stanowiące alternatywę wobec mainstreamu, zachowując przy tym własną wizję filmu dla dzieci i młodzieży.