AKTUALNOŚCI

Platynowe Koziołki 2021 przyznane!

Znamy już tegorocznego laureata Platynowych Koziołków!

Doktor Andreasen jest obywatelką Danii, urodzoną w USA, mieszkającą ostatnio na Bornholmie. Studiowała na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, a na Uniwersytecie w Kopenhadze otrzymała stopień doktora stomatologii. Jest odontolożką. Internet informuje nas, że aktywnie uczestniczy w badaniach nad urazami stomatologicznym, ma w dorobku ponad 120 publikacji naukowych, związanych przede wszystkim z reakcją miazgi na ostre uszkodzenia, odległymi rokowaniami po ostrym urazie oraz pourazową odbudową uzębienia. „Ręce precz – i ratuj zęby!” to wspólny wątek jej wykładów, podczas których lekarze są wprowadzani w prawidłowe badanie, diagnozę i podejmowanie decyzji klinicznych, z naciskiem na konserwatywną i podporządkowaną ochronie zębów filozofię leczenia uzębienia po ostrym urazie. Co ta osoba ma wspólnego z filmem dla dzieci, zapytacie? Cierpliwości, bo nasza Laureatka, chociaż osiąga niezwykłe sukcesy na dentystycznej niwie, ma jeszcze drugą pasję.

Zawitała na Festiwal po raz pierwszy w 2001 roku, jako współautorka filmu „Fantastyczny sklep z kwiatami” (reż. Paweł Partyka), do którego napisała scenariusz, a przede wszystkim zaprojektowała i wykonała niezwykłe, zwiewne druciane lalki. Obraz otrzymał prestiżową nagrodę „MARCINKA” przyznawaną przez jury dziecięce, zdobywał także laury na Lecie Filmowym w Kazimierzu, w Salerno i zamorskim Mar del Plata. Podobał się wszystkim, za to samej Laureatce spodobał się Festiwal Ale Kino!. Przez dwadzieścia lat towarzyszyła nam prawie co roku. Aktywna, zawsze chętna do rozmowy, pełna ciekawości i entuzjazmu, dzieląca się swoją twórczą pasją, zmuszająca do refleksji, zawsze dodawała Festiwalowi dynamiki i kolorytu. Tutaj szukała także partnerów do swoich zamierzeń artystycznych. I znajdywała ich, a ze spotkań festiwalowych wyrosły takie dzieła, jak animowany film „Len” w reżyserii Joanny Jasińskiej, który powstał dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, czy znakomicie przyjęta powieść graficzna „Światło w ciemności” poświęcona Marii Curie-Skłodowskiej, wymyślona i napisana przez Laureatkę, a przepięknie namalowana przez Annę Błaszczyk, ilustratorkę, ale przede wszystkim twórczynię pięknych filmów animowanych.

Nagrodę Platynowych Koziołków 2021 przyznajemy Frances Andreasen Østerfelt za scenariusz i scenografię oraz wykonanie lalek do filmu „Fantastyczny sklep z kwiatami” w reżyserii Pawła Partyki, zrealizowanego w Se-Ma-Forze w koprodukcji z duńskim Partyflexem oraz za znakomite, efektywne współtworzenie wizerunku Festiwalu Ale Kino! przez wierną i twórczą, dwudziestoletnią obecność na naszym wydarzeniu. Zawsze będziesz tu jak najmilej widziana, Frances!

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu