AKTUALNOŚCI

Oto laureat Platynowych Koziołków!

Na tegorocznej gali Złotego Cielaka (niderlandzkie Gouden Calf), odpowiednika francuskiego Cezara czy polskich Orłów, jeden z ich ostatnich filmów zagarnął aż cztery nagrody, w tym za najlepszy scenariusz i najlepszą reżyserię.
W Polsce patrzymy na to ze zdumieniem: „Takie wyróżnienie, mimo że to film dla dzieci!”. Cóż, w Holandii zapewne powiedziano by: „Przecież to świetny film – i do tego jeszcze dla dzieci”…

Taki wysoki standard trzymany jest od początku, od 1989 roku. Zaprezentowany trzy lata później „Scyzoryk” otrzymał Cielaka za reżyserię, ale wygrywał także na kilkunastu festiwalach europejskich, a oparty na nim serial dostał telewizyjnego Oskara, czyli Emmy Award. Zachwycał nas również w Poznaniu – jako obraz wręcz modelowy, reprezentujący szczególnie przyjazne najmłodszym „małe kino” o wielorakich wartościach. Potem na Festiwalu Ale Kino! oklaskiwaliśmy takie filmy ich produkcji jak: „Chłopiec, który przestał mówić”, „Latający windziarz”, „Minoes”, „Konik Świętego Mikołaja”, „Pluk i jego ciężarówka”, „Gdzie jest konik Świętego Mikołaja?”, „Ben X”, „Morrison dostaje siostrzyczkę”, „Indianin”, „Alfie, Mały Wilkołak”, „Niesforny Bram”, „Zig Zag Kid”, „Niesamowity Wiplala”, „Pan Żaba” – a długość tej listy ma znaczenie – i wreszcie tegorocznego laureata czterech Cielaków, a ubiegłorocznych Złotych Koziołków, czyli „Cały świat Romy”. Aż chciałoby się powiedzieć, że ten film, w reżyserii Mischy Kamp do scenariusza Tamary Bos, stanowi ukoronowanie ich trzydziestoletniej działalności. Ale to nieprawda; oni kręcą dalej i możemy być pewni, że ich następne realizacje będą wywoływać w widzach coraz to nowe zachwyty, wzruszenia i radości.

Za te wszystkie urocze i mądre filmy, realizowane z pasją i ze świadomością potrzeb dziecka, z profesjonalizmem, który ani trochę nie przesłania uczciwości i szczerości filmowej wypowiedzi, Platynowe Koziołki 2020 przyznajemy firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu, szczególne ukłony i pozdrowienia przesyłając bossowi tej załogi – Burny Bosowi – oraz niezwykle kreatywnej producentce i scenarzystce Tamarze Bos.

 

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu